Badania geofizyczne dla projektu farmy wiatrowej na Bałtyku

16 godzin temu

Firma PGE Baltica podpisała umowę z Geofizyką Toruń SA na przeprowadzenie badań geofizycznych, obejmujących wykonanie sejsmiki refleksyjnej wysokiej rozdzielczości z jednoczesnym pomiarem batymetrycznym dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9.

Badania te pozwolą na wstępną analizę potencjału badanego obszaru. To niezbędne działania w procesie przygotowania tego projektu do udziału w aukcji i następnie budowy elektrowni na morzu. Obszar badań znajduje się w północnej części Ławicy Słupskiej, niecałe 50 km od linii brzegowej. Pomiary na morzu rozpoczną się w pierwszej połowie maja i potrwają do połowy czerwca 2025. Zakończenie prac analitycznych wraz z dostarczeniem wyników zaplanowane zostało na listopad br.

Będzie to kolejne zadanie realizowane przez PGE Baltica we współpracy z Geofizyką Toruń

Wykorzystana metoda sejsmiczna umożliwi dokładne rozpoznanie poddennej budowy geologicznej do głębokości 100 m, a także identyfikację czynników ryzyka związanych z geologią, takich jak obszary koncentracji płytkiego gazu, paleokanały, czy pakiety glin zwałowych.

Geofizyka Toruń SA została wybrana w postępowaniu przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. Będzie to kolejne zadanie realizowane przez PGE Baltica we współpracy z tą firmą i kolejny przykład zaangażowania krajowych dostawców w łańcuch wartości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Moc zainstalowana instalacji ma wynieść ok. 975 MW

Morska Farma Wiatrowa Baltica 9 to projekt zlokalizowany na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 roku. Ma powstać w odległości ok. 48 km od brzegu na powierzchni ok. 121 km2, na obszarze znajdującym się blisko realizowanych przez PGE innych projektów offshore wind oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Moc zainstalowana instalacji ma wynieść ok. 975 MW.

PGE Baltica realizuje projekty morskiej energetyki wiatrowej Grupy PGE. Na jej portfel offshore wind składa się osiem projektów morskich farm wiatrowych w różnej fazie rozwoju o planowanej łącznej mocy przekraczającej 7 GW. Najbardziej zaawansowany z nich – Baltica 2 o mocy 1,5 GW z planowaną datą oddania do użytku w 2027 roku – realizowany jest we współpracy z firmą Ørsted, z którą PGE przygotowuje również projekt Baltica 3 o mocy 1 GW.

Więcej: https://www.gkpge.pl/grupa-pge
Morskie farmy wiatrowe: https://www.youtube.com/shorts/oJsHo6v08Ks
Idź do oryginalnego materiału