Apel do Rady Gminy Mieroszów w sprawie zagrożenia płynącego z potencjalnego rozszerzenia terenu górniczego „Rybnica Leśna II”

malgorzatatracz.pl 1 miesiąc temu

Szanowni Państwo Radni i Radne Gminy Mieroszów!

Jako posłanka z Dolnego Śląska apeluję do Państwa o szczególny namysł i ostrożność w podejmowaniu decyzji o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru wokół schroniska górskiego Andrzejówka.

Podjęta w zeszłym tygodniu przez Komisję Ogólną Rady Gminy Mieroszów decyzja dotycząca pozytywnego zaopiniowania zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru w zasięgu terenu górniczego „Rybnica Leśna II” otwiera drogę do nieodwracalnych zmian w krajobrazie jednego z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów fragmentów Sudetów Wałbrzyskich.

Dzięki wspólnym wysiłkom przedsiębiorców z branży turystycznej, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz lokalnej społeczności Gmina Mieroszów stała się w ostatnich latach prawdziwą turystyczną Bramą do Polski. Stało się to dzięki dynamicznemu rozwojowi infrastruktury (nowe szlaki, parkingi, punkty gastronomiczne i baza noclegowa), oferty kulturalnej (liczne organizowane przez samorząd i trzeci sektor imprezy kulturalne i krajoznawcze) oraz rozsławieniu położonych w Gminie miejscowości przez twórczość Olgi Tokarczuk i Joanny Bator. Ich książki, których akcja dzieje się m.in. w Sokołowsku, Unisławiu Śląskim czy w Andrzejówce, przyciągają rzesze gości z Polski i świata, co generuje nowe miejsca pracy i przychody dla samorządu.

Przyroda Sudetów Wałbrzyskich to jednak nie tylko korzyści przeliczalne na wpływy do budżetu. W obliczu coraz częściej powtarzających się ekstremalnych zjawisk pogodowych (okresy suszy, deszcze nawalne, powodzie) góry i lasy regionu odgrywają niebagatelną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. Wrześniowa powódź, która dotknęła również Gminę Mieroszów, to najlepszy dowód na to, jak pilne są działania zmierzające do zabezpieczenia mienia samorządu i mieszkańców przed trudnymi do przewidzenia skutkami zmiany klimatu. A jak twierdzi świat nauki, nie ma lepszej ochrony przed powodziami i podtopieniami niż naturalna retencja wody w krajobrazie.

Rozszerzenie pola eksploatacji kopalni melafiru w Rybnicy Leśnej może nieść za sobą nieodwracalne, negatywne skutki dla bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Mieroszów. Dewastacja krajobrazu terenu położonego w ścisłej bliskości najcenniejszych turystycznie terenów gminy (Andrzejówka, Sokołowsko) może mieć bardzo negatywny wpływ na branżę turystyczną, a co za tym idzie, może przyczynić się do spadku dochodów Gminy i wzrostu bezrobocia. Ponadto to powiększenie powierzchni odkrywki może stale zmienić stosunki wodne w Gminie, która już dziś stoi przed problemem jednoczesnego braku wody i podtopień.

Dodatkowym argumentem za ograniczeniem eksploatacji zbocza Bukowca jest fakt, iż rząd Koalicji 15 X uchwalił subwencję ekologiczną, która jest narzędziem finansowym ułatwiającym samorządom powiększanie istniejących i tworzenie nowych terenów chronionych. Warto poddać pod rozwagę Rady korzyści finansowe płynące z istnienia Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich oraz rozpocząć dyskusję o tworzeniu nowych rezerwatów przyrody. Każdy bowiem hektar chronionej przyrody to dodatkowe środki finansowe dla samorządu. Może więc zamiast eksploatować góry i bezpowrotnie pozbawiać je walorów przyrodniczych i turystycznych, chronić przyrodę i jednocześnie zwiększać wpływy do budżetu?

Dlatego apeluję do Państwa o szczególną rozwagę i wzięcie pod uwagę wszystkich przywołanych argumentów. Skutki Państwa decyzji będą bowiem odczuwalne przez następne pokolenia.

Z wyrazami szacunku,
Małgorzata Tracz
Posłanka na Sejm RP

Idź do oryginalnego materiału