Amazon przyłącza się do działań na rzecz energii jądrowej

3 godzin temu
Zdjęcie: Amazon przyłącza się do działań na rzecz energii jądrowej


Amazon zapowiedział udział w sektorze energii jądrowej, podpisując trzy umowy na rozwój małych reaktorów (SMR). Mają one zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w centrach danych.

Amazon już jest w 100% zasilany z OZE!

Dążenie do produkcji bezemisyjnej energii jest bezpośrednio związane z rozwojem sztucznej inteligencji, która wymaga efektywnego zasilania. Według Goldman Sachs, zużycie energii przez centra danych potroi się w 2030 roku i będzie wymagało aż 47 gigawatów nowej mocy wytwórczej.

Aby odpowiedzieć na te wyzwania, Amazon stawia na produkcję energii z OZE. Już w 2023 roku wszystkie budynki korporacyjne, sklepy i centra logistyczne funkcjonowały w oparciu o bezemisyjne źródła. Teraz Amazon idzie o krok dalej i zapowiada budowę SMR, czyli małych reaktorów jądrowych.

– Mimo osiągnięcia tak ważnego dla nas celu Amazon przez cały czas będzie intensywnie inwestować w projekty związane z energią słoneczną i wiatrową, badając jednocześnie inne bezemisyjne źródła, jak energia jądrowa, magazynowanie energii w akumulatorach i nowe technologie, które mogą pomóc w zasilaniu działalności przez nadchodzące dziesięciolecia – mówi Kara Hurst, wiceszefowa ds. ogólnoświatowego zrównoważonego rozwoju Amazona.

Google inwestuje w atom w imię sztucznej inteligencji

Inwestycje w atom

Amazon zapowiedział inwestycję 500 milionów dolarów w energię jądrową, ogłaszając trzy projekty. Mająca siedzibę w Seattle firma podpisała umowy na opracowanie nowego typu reaktorów — nazywanych małymi reaktorami modułowymi, czyli SMR — w Waszyngtonie i Wirginii, inwestując w X-Energy, prywatną firmę zajmującą się rozwojem zaawansowanych elektrowni atomowych.

Jak poinformowała firma X-Energy w oświadczeniu wydanym w środę, dostępne środki pozwolą sfinansować rozwój nowych projektów energetycznych o łącznej mocy ponad 5 gigawatów, które mają zostać uruchomione w całych Stanach Zjednoczonych do 2039 roku.

– Widzimy zapotrzebowanie na gigawaty mocy w nadchodzących latach, a nie będzie wystarczająco dużo projektów wiatrowych i słonecznych, aby sprostać potrzebom, więc energia jądrowa to świetna okazja — powiedział Matthew Garman, CEO AWS. – Poza tym technologia naprawdę się rozwija, zmierzając w kierunku SMR.

Oświadczenie Amazona pojawia się w momencie, gdy firmy technologiczne poszukują nowych źródeł energii do zasilania ogromnych centrów danych potrzebnych do obsługi systemów sztucznej inteligencji. Firma Google ogłosiła niedawno, iż wspiera energetykę jądrową i podpisała umowę z Kairos Power na budowę serii SMR-ów wykorzystujących technologię chłodzenia stopioną solą.

Według Departamentu Energii USA, ekspansja centrów danych i inne czynniki mają zwiększyć popyt na energię elektryczną o 15- 20% w ciągu następnej dekady. Centra danych mogą zużywać choćby 9% krajowej produkcji energii elektrycznej w 2030 roku.

Źródła: finance.yahoo.com, bloomberg.com, cnbc.com

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału