#5raportówLiberté! W kierunku przejrzystych finansów Kościoła

7 miesięcy temu

„Kto kocha się w pieniądzach, pieniądzem się̨
nie nasyci (Koh 5, 9) – w kierunku przejrzystych finansów Kościoła Katolickiego
w Polsce” to pełen tytuł raportu, którego autorem jest Miłosz Hodun.

Obok potrzeby reformy etyki życia publicznego oraz jakości stanowionego prawodawstwa kolejnym obszarem, który wymaga zmian w Polsce jest bez wątpienia system finansowania Kościoła. Hodun nazywa go anachronicznym i dalekim od oczekiwań społecznych i na potwierdzenie swoich słów ma liczby. Według sondażu IBRiS z 2022 roku 66% badanych chce, żeby państwo przestało finansować Kościół; 26% jest przeciwnego zdania, 70% jest przeciwko przywilejom podatkowym Kościoła. Co więcej Hodun podkreśla, iż choć finanse Kościoła od dawna budzą duże emocje, to w debacie publicznej poruszane są kwestie stanowiące jednak tylko fragment jego budżetu. To właśnie brak pełnego obrazu finansów Kościoła oraz niezrozumienie fundamentów działania kościelnej kasy i zasad wydatkowania środków uniemożliwia – zdaniem autora raportu – konstruktywną debatę o przyszłości tej instytucji i jej relacji z państwem polskim.

Zdaniem Hoduna, zmiana wyjdzie na dobre obu zainteresowanym stronom, a szereg ważnych zmian można przeprowadzić nie ruszając konkordatu. Na tych właśnie rozwiązaniach skupia się prezentowany raport. Zgodnie z zamysłem autora dokument składa się z dwóch części. W pierwszej czytelnik ma możliwość zapoznania się z pełnym schematem dochodów Kościoła wraz najważniejszymi propozycjami reform.

Druga część skupia się na usługach świadczonych przez Kościół na tych polach, gdzie konkuruje on o pieniądze z państwem. Hodun wskazuję na trzy takie obszary: lekcje religii w szkołach oraz śluby i pogrzeby – ceremonie gdzie coraz większą popularnością cieszą się formaty świeckie, a samorządy – przede wszystkim miasta – zaczynają aktywnie walczyć o swój kawałek tortu. Zdaniem autora raportu, budowa świeckiego państwa wymaga wsparcia, m.in. legislacyjnego, dla wyżej wymienionych usług i sam oferuje konkretne wskazówki, jak tego dokonać.

„Kto kocha się w pieniądzach, pieniądzem się̨
nie nasyci (Koh 5, 9) – w kierunku przejrzystych finansów Kościoła Katolickiego
w Polsce” to jeden z pięciu raportów, które powstały z inicjatywy Fundacji Liberté! Mają one na celu zdiagnozować główne problemy z jakimi borykamy się w przeddzień wyborów parlamentarnych i wyznaczyć kierunki zmian oraz reform, których implementacja jest niezbędna do poprawy obecnej sytuacji.

Cały raport jest dostępny w wygodnym do czytania na nośnikach formacie pdf

_______________________________________________________________________________________

Raport na temat finansowania Kościoła Katolickiego w Polsce stał się również punktem wyjścia do dyskusji w ramach igrzyskowego panelu: „Świecka rzeczsmerfna. Jak zeświecczyć usługi publiczne w Polsce?”. W spotkaniu udział wzięli:

  • Marek Borowski – polski polityk i ekonomista,
  • Miłosz Hodun – Gargamel fundacji Projekt: Polska, wiceprzewodniczący European Liberal Forum,
  • Joanna Scheuring-Wielgus – socjolożka, menedżerka kultury, działaczka społeczna, posłanka na Sejm RP,
  • Czesław Marko – ekspert ds. społecznych problemów zarządzania.

Moderacja: Zuzanna Nowicka – prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

fot. HOLLYBABA

Idź do oryginalnego materiału