40 MWp z PV w Wielkopolsce. Łobżenica z pierwszym ZPI

enerad.pl 1 tydzień temu

ZPI jako nowe narzędzie planowania przestrzennego

Zintegrowane Plany Inwestycyjne zostały wprowadzone reformą prawa w 2023 roku. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie planowania inwestycji na poziomie lokalnym. Inicjatywa sporządzenia ZPI wychodzi od inwestora, który równolegle podpisuje z gminą umowę urbanistyczną określającą wzajemne zobowiązania.

Dzięki ZPI samorządy mogą unikać kosztów opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Co ważne, inwestor zobowiązany jest również do realizacji przedsięwzięć uzupełniających, które mogą przynieść korzyści lokalnej społeczności. Dotychczas ZPI były wdrażane m.in. w województwach lubelskim i dolnośląskim. Inicjatywa z Łobżenicy to pierwsze tego typu działanie w Wielkopolsce.

Szczegóły inwestycji w Łobżenicy

Zintegrowany Plan Inwestycyjny uchwalony w gminie Łobżenica zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 40 MWp na terenie o powierzchni około 54 ha. Projekt wpisuje się w cele transformacji energetycznej na poziomie krajowym i unijnym.

Planowanie inwestycji poprzedziły szerokie konsultacje z władzami lokalnymi, właścicielami gruntów i partnerami. Kluczowym momentem było podpisanie 26 lutego 2025 r. umowy urbanistycznej między Gargamelem Volta Polska, Stephanem Rauberem, a Burmistrzem Łobżenicy, Robertem Biskupiakiem.

W procesie negocjacji uczestniczył również Michał Konera z EnronOne. Za przygotowanie umowy urbanistycznej odpowiadała kancelaria prawna CCLaw, specjalizująca się w obsłudze sektora energetycznego.

Kolejne kroki i plany na przyszłość

Volta Polska zapowiedziała kontynuację współpracy z gminą Łobżenica. W planach znajduje się opracowanie kolejnego ZPI – tym razem dla farmy wiatrowej. Gdyby plan został uchwalony, byłby to pierwszy ZPI w Polsce dla tego typu inwestycji. Do tej pory ZPI dotyczyły głównie projektów fotowoltaicznych i innych przedsięwzięć infrastrukturalnych.

ZPI szansą dla innych gmin

Przykład Łobżenicy pokazuje, iż ZPI mogą stanowić skuteczne i elastyczne narzędzie rozwoju OZE. Dają możliwość łączenia interesów inwestorów i samorządów oraz tworzenia wartości dodanej dla lokalnych społeczności. Ministerstwo Rozwoju i Technologii analizuje w tej chwili dalsze zmiany legislacyjne, które mogłyby ułatwić stosowanie tego rozwiązania w przyszłości.

Łobżenica – gmina z potencjałem

Gmina Łobżenica, położona w województwie wielkopolskim, zajmuje powierzchnię ponad 190 km² i liczy blisko 10 tys. mieszkańców. Przeważają tu użytki rolne (ok. 70% powierzchni) oraz tereny leśne (ok. 20%). Malowniczy krajobraz gminy tworzą otwarte przestrzenie rolnicze, zwarte kompleksy leśne oraz liczne jeziora. Siedzibą gminy jest Łobżenica – miasto o ponad 700-letniej historii, zamieszkane przez około jedną trzecią ludności gminy.

Źródło: Volta Polska, oprac. własne.

Idź do oryginalnego materiału