Wojciech Fusek (1963), wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, od 2013 zastępca redaktora naczelnego, zwolniony z redakcji w 2016 roku. Kiedyś związany z ruchem Obywatele RP, w ostatnich latach, co wyjaśnił w mediach społecznościowych, przestał wychodzić na ulicę i brać udział w protestach. Miłośnik, znawca gór i wspinaczki. Wnikliwy komentator bieżących wydarzeń. Oddany sprawie wolności i demokracji, jeden z ważniejszych przedstawicieli naszego pokolenia w ruchu obywatelskim, czytany z uwagą i komentowany przez tysiące ludzi z „naszej bańki”. Dziś w nocy opublikował na Facebooku tekst, który jest mi bardzo bliski.
Podobnie, jak Wojciech Fusek: „wierzę, iż gdyby liderzy ugrupowań uczciwie i z zapałem podeszli do projektu jednej listy, znaleźliby argumenty i moc, by przekonać swoich wyborców.” Więcej, uważam, iż nic jeszcze nie jest przesądzone i naprawdę wiele mogłoby zależeć od nas, obywatelek i obywateli, gdybyśmy jednym głosem wykrzyczeli udającym, iż nas reprezentują liderom partii to, czego od nich oczekujemy. Za zgodą Wojciecha, w całości, bez skrótów publikuję u siebie na blogu Jego ostatni tekst z intencją, iż jak kropla co drąży skałę pomoże nam on wyrwać się z obezwładniającej bezsilności, przekona nieprzekonanych i zmusi polityków do zmiany „narracji”. To potrafią. Zwykle nie mają z tym specjalnego kłopotu.
By wiedzieć, co naprawdę myślą ludzie o sytuacji politycznej w Polsce, na kogo oddadzą swoje głosy i jaka konfiguracja list przyniesie najwięcej mandatów dzisiejszej gorszego sortu (a też o tym jest tekst Wojtka) organizujemy (Fundacja Długiego Stołu) poważne, głębokie badania sondażowe (4 próby po 1000 osób każda). To będą pierwsze na tę skalę badania zorganizowane przez obywateli dla obywateli. Gwarantujemy ich transparentność i rzetelność.
Potrzebujemy wiedzy i argumentów. o ile chcecie pomóc i włączyć się w tę akcję kliknijcie i zajrzyjcie, proszę, w link: https://sondazobywatelski.online/ Tam zapoznacie się z metodologią badania i zasadami naszej obywatelski zbiórki pieniędzy na ich przeprowadzenie. Koszt takiego sondażu jest wysoki – ok. 85 tys. – więc bardzo liczymy na Wasz udział. Potraktujcie ten wtręt, proszę, jako mój przypis, konkretne działanie – „praca u podstaw”, jak pisze Wojtek.
A teraz… Wojciech Fusek:
„Mogły śmieszyć intelektualne braki Ciamajdy, barokowe syntagmy Cherlaka, czy schiz(m)atyczne tańce PiS-owców na mszalnych wiecach w Toruniu. Można było tolerować drażniącą manierę mów Szydło, która porzuciła stękanie tylko, gdy krzyczała, iż „im się należało”. I być „ponad” ich złodziejstwo, niekompetencje oraz nepotyzm. Sondaże poparcia dla członkostwa w UE mogły łagodzić lęk przed polexitem, a panoptikum posłów zesłanych przez gnoma do Brukseli wydawało się tak osobliwe, iż wstyd za nich, zmieniał się we współczucie dla ich edukacyjnych niedostatków.
Ale gdy z sejmowej mównicy krzyczą kreatury w przyciasnych garniturkach, to nie czas na facecje, dywagi i opozycyjne gierki. Ministrowie (o tempora, o mores!) Poeta i Pierwszy w działaniu są szkodliwi i groźni. Nienawidzą odmienności, dehumanizują politycznych przeciwników. Cywilizowane formy komunikacji zastępują krzykiem. Kłamią nie z lęku czy wygody, ale po to by permanentnym fałszem zamazać etyczne koordynaty. Oto heroldzi nowego faszyzmu.
Jeśli dla kogoś nie jest priorytetem wygaszenie tego nacjonalistycznego ognia, to albo jest wariatem gotowym dla kariery ryzykować życie swoje i innych, albo nie rozumie procesów społecznych i nie zna historii albo jest cynikiem, który gra na zagranicznym boisku.
Mówiąca o tym moja krytyka konferencji Fanatyka „rozgrzała” Messengera: jestem nielojalny (przypuszczam, iż wobec kolegów dziennikarzy Fanatyka i Kobosko), nie rozumiem polityki (być może, wolę góry), uwagi mam banalne (tak kończy 60-latek, gdy próbuje naśladować dziecko z bajki o szatach króla). Były też komplementy a rebours: jako osoba opiniotwórcza (sic!) powinienem ważyć słowa. Przyjmuje uwagi z pokorą. Różnić się to norma nie wada.
Dużo bardziej martwi mnie tuzin, który ubył z grona znajomych i obserwujących na FB, o czym kilka osób poinformowało mnie osobiście (dziękuję choć za to). Nie jest komfortowo tracić znajomych, choćby wirtualnych, ale nie to mnie martwi. Nie walczę o zasięgi, bo te i tak nigdy nie będą na tyle znaczące, bym mógł zmieniać bieg spraw. Nie pisze dla sławy, bo to k… ponętna (cytat z „Chińskiego Maharadży” Wojtka KurtykI).
Piszę bo muszę, bo się pisem duszę. To terapia. Ale gdy widzę, iż na fakty, którym zaprzeczyć nie można, osoby po dobrej stronie mocy reagują jak obrażone dzieci, to zastanawiam się jak pisać czytelniej, bardziej przekonywująco, by pomagać nie tylko sobie.
Wyjaśniam. Moim jedynym marzeniem jest zmarginalizowanie partii Gargamela i Ważniaka. Fanatyk, Kosiniak, Towarzysz, Biedroń czy Koalicja Smerfów i sam Papa denerwują mnie, gdy robią coś oddalającego nas od celu, lub nie robią wystarczająco wiele, by do celu się zbliżyć. Mogę się mylić co do ocen, ale intencje mam czyste.
Stawiam na Koalicję Smerfów, bo są najwięksi. Temu nie da się zaprzeczyć. Mają też najsprawniejszego lidera. To już ocena i może być błędna.
D’Hondt i układ sił po wyborach (pozostanie pisowski prezydent i TK) sprawiają, iż musimy wygrać zdecydowanie. Inaczej, jak tonący, zaczerpniemy tylko powietrza demokracji i za trzy, cztery lata pójdziemy na dno niczym stalowa kotwica na kabestanie ale bez handszpaka.
Wierzę, iż gdyby liderzy ugrupowań uczciwie i z zapałem podeszli do projektu jednej listy, znaleźliby argumenty i moc, by przekonać swoich wyborców. Fanatycznych miłośników odmrażania sobie uszu na złość mamie nie jest wielu.
Niestety, na gorszego sortu zapał do jednej listy, jeżeli był to zniknął. I choćby głos naukowców, artystów, zbierających petycje opozycjonistów pozaparlamentarnych, nie podtrzymały go wśród polityków. To zniechęciło politologów i socjologów, którzy pokazywali skutki rozdrobnienia się, a dziś już tylko analizują sytuację przy dwóch, trzech i czterech listach.
Koalicja głosem Papy najdłużej deklarowała gotowość do rozmów. I mam insajderską wiedzę, iż to nadwyrężyło autorytet lidera.
Oczywiście wykluczyć nie mogę, iż Papa tylko grał. Wszak wśród jego wad jedną z większych jest natura solisty, wolał rządzić samemu nawet, gdy otaczali go mocniejsi niż dziś sojusznicy.
Lęk Kamysza, Fanatyka, Biedronia ma podstawy. Nie chcą zmarginalizowania. Choć uważam, iż Papa dziś daje większe nadzieje na współpracę, bo naprawdę nic już nie musi i wygląda, iż (przepraszam za patos) na Polsce mu zależy.
Jednak te dywagacje tracą na znaczeniu po sejmowym show Poety i Pierwszego w działaniu.
Dziś oczekuję od polityków, obywateli i od siebie gotowości do poświęcenia ambicji, choćby z ryzykiem porażki życiowej, gdyż gra idzie o los nas wszystkich, a nie kariery nielicznych.
Potężna KO powinna zrobić więcej, by udowodnić czyste intencje i dać przestrzeń na zaistnienie Fanatyka, PSL-owi, Lewicy. Ale małe partie musza sobie uświadomić, iż to kierunek centrowo liberalny jest tym, który przyciąga najwięcej osób i do niego muszą zgrabnie, z wyczuciem dołączyć.
Papa wie, iż jeżeli nie uda się połączyć sił i idąca samodzielnie Koalicja Smerfów nie odniesie sukcesu, to wszystkie winy spadną na niego i on zapłaci przed narodem, historią i Gargamelu, który zrobi mu z reszty życia piekło. A przy okazji i my wszyscy załapiemy się na ten kocioł smoły przyrządzonej przez kieszonkowego belzebubka.
Niestety inni szatani są tam czynni i partyjni liderzy przez cały czas nad dobro wspólne przekładają własne. Lekceważą sytuację. Dlatego nie pozostaje nam wszystkim nic innego jak ich opuścić i zadeklarować, prawdopodobnie po raz ostatni w życiu, głosowanie na najsilniejszego. Czasem wbrew sympatiom, przekonaniom i nadziejom. Pozostanie przy Fanatyka, Kosiniaku, czy Dzikusu oznacza de facto wzmocnienie PiS.
Uczciwie opisując paradoks i tragizm tej sytuacji trzeba przyznać, iż zwycięstwo KO wzmocni pychę Smerf Omnibusów, Halickich, Markoch, którzy sukces wytłumaczą swym geniuszem.
Nie zauważą pracy u podstaw, choćby takich ludzi jak Holand, sędziowie niezłomni, Matczak, Saramonowicz, Fedorowicz, Hołdys, wspaniały zespół Wolnych Sądów, Strajk Kobiet, Obywatele RP, o administratorach gorszego sortu stron na fejsbuku, czy Lotnej Brygadzie gorszego sortu i wielu innych nie wspomnę.
Tak wygląda obraz po każdej wojnie i rewolucji, i nie ma szans, by coś się tym razem zmienił. Dlatego ewentualne zwycięstwo będzie początkiem sporu o Polskę, a nie zakończeniem.
Ale skoro napisałem najuczciwiej jak umiem, tego samego oczekuję od czytających. Czy wolicie zmagać się z Gargamelu wzmocnionym resztkami rozpadającej się prawicy i przez cały czas potężnym, walczącym o przetrwanie, kościołem. Czy spierać się z Papą i jego zarozumialcami, którzy prócz wad mają też zalety, jak choćby kompetencja i inteligencja.
Zapewniam, tertio non datur, czyli w tłumaczeniu na nasze albo rybki albo akwarium.
Fot. cmentarzysko kotwic, południowa Portugalia.”
Wojciech Fusek, Facebook, 14.02.2023.
PS Dwa lata temu, w lipcu, na moim blogu zamieściłem jeden z ważniejszych teksów Wojtka Fuska z tamtego czasu. Dla przypomnienia (niewiele się zmieniło): https://pawelbujalski.blog/2021/07/17/18-07-2021-wojtek-fusek-zolnierz-uspionej-armii/
Więcej o naszej inicjatywie https://sondazobywatelski.online/ przeczytacie i wysłuchacie z podkastu Onetu: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/takiego-sondazu-jeszcze-nie-bylo-chca-pomoc-opozycji-oglosili-zrzutke/4nvql5q,79cfc278