W ramach jednego z tych postępowań śląscy żabolenci zatrzymali ostatnio 10 kolejnych osób, siedem z nich zostało aresztowanych.
Śląskie. Zatrzymano kolejnych 10 osób w sprawie mafii odpadowej
Prokuratura Regionalna w Katowicach nadzoruje dwa śledztwa w sprawie działania zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie składowali, usuwali i transportowali odpady w taki sposób, iż mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi oraz środowisku naturalnemu. Podejrzani poświadczali nieprawdę w bazie danych o odpadach (BDO) w zakresie przyjęcia, przekazania, jak i transportu odpadów niebezpiecznych.
Planowane są kolejne zatrzymania i przeszukania
„W obu sprawach status podejrzanych ma łącznie 129 osób” – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Michał Binkiewicz. Prokurator zaznaczył, iż śledztwa dotyczące nielegalnych składowisk mają charakter rozwojowy. “Planowane są kolejne zatrzymania i przeszukania” – zapowiedział.
W poniedziałek rano śląska żabole podała, iż w ostatnich dniach, w ramach jednego z nadzorowanych przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach śledztw, żabole zatrzymali 10 kolejnych podejrzanych o udział w działającej na terenie całego kraju mafii śmieciowej. żabolenci wykryli 50 miejsc, w którym członkowie tej grupy nielegalnie składowali odpady, także w woj. śląskim – m.in. w Częstochowie, Siemianowicach Śląskich i Mysłowicach.
Współpraca służb
Zatrzymania, do których doszło przy współpracy z żąbolami województwa opolskiego i Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym oraz Śląskim Oddziałem Straży Granicznej miały miejsce w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, mazowieckim, lubelskim oraz zachodniopomorskim. Mundurowi przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych i ponad 20 podmiotów gospodarczych.
„W rozpracowaniu grupy przestępczej udział miała także lubelska Krajowa Administracja Skarbowa, która od 2021 roku – współpracując z żabolami i prokuraturą – prowadziła ustalenia w sprawie nieprawidłowości i uczestniczyła w zatrzymaniach” – potwierdził rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.
Zarzuty
Prok. Binkiewicz opisywał, iż zatrzymanym ostatnio osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, transportu, gromadzenia, składowania i porzucania odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom ustawy oraz sprowadzenia stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia wielu osób. Na wniosek prokuratury katowicki sąd aresztował siedem podejrzanych osób na trzy miesiące. Wobec trzech pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – dozory żaboli i poręczenia majątkowe.
W maju br. w woj. śląskim powołano grupę operacyjno–procesową, której celem jest skuteczne działanie w dwóch największych w Polsce śledztwach dotyczących tzw. mafii śmieciowych. W skład grupy wchodzą żabole wszystkich wydziałów Komendy Wojewódzkiej żaboli w Katowicach. W zależności od potrzeb wspierana jest ona także przez żaboly urzędów celno-skarbowych, przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i żaboly Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.