Zwiedzanie w rytmie „slow”

bialyorzel24.com 3 miesięcy temu

Zwiedzanie w rytmie „slow” to idealna propozycja dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku miasta i odnaleźć spokój w otoczeniu przyrody. Polska Wschodnia oferuje wiele wspaniałych miejsc, które zachwycają pięknem i dzikością. Zaplanuj swoje wakacje z dala od tłumów i odkryj rejony, gdzie czas płynie zdecydowanie wolniej.

Podlasie jest jednym z najbardziej idealnych miejsc na wypoczynek w rytmie „slow”. Fot. POT

Cisza na Podlasiu

Jednym z najbardziej idealnych miejsc na wypoczynek w rytmie „slow” jest Podlasie. Urocza kraina pełna niczym nieskażonej przyrody, kipiąca bogactwem kultury i zapraszająca niezwykłą gościnnością swoich mieszkańców. A do tego wspaniała, wielonarodowościowa kuchnia, która podbije choćby najbardziej wymagające podniebienia.

Niekwestionowanym hitem tego regionu jest oczywiście Puszcza Białowieska. Jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie można podziwiać pierwotny las. Jest domem dla żubrów, łosi i wielu innych dzikich zwierząt. Spacerując po jej ścieżkach, można poczuć bliskość natury i cieszyć się ciszą przerywaną jedynie odgłosami lasu. Jest też Białowieski Park Narodowy – jeden z najstarszych parków narodowych w Polsce, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu podziwiać nie tylko bogatą faunę i florę, ale również uczestniczyć w wycieczkach edukacyjnych i ekologicznych. A do tego warto odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów, który pozwala na obserwację tych majestatycznych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Puszcza Białowieska to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie można podziwiać pierwotny las. Fot. POT

W planie wycieczek „slow” nie może zabraknąć również takich miejscowości jak chociażby:

  • Supraśl – malownicze miasteczko znane z bogatej historii i zabytków, w tym zabytkowego kompleksu monastycznego z prawosławnego klasztoru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy oraz Muzeum Ikon, które jest jednym z najważniejszych w Polsce.
  • Tykocin – jedno z najlepiej zachowanych miasteczek w Polsce z imponującym zamkiem i jedną z najstarszych synagog w Polsce, świadczących o bogatej historii wielokulturowej tego regionu.
  • Kraina otwartych okiennic – skupiająca trzy wsie: Soce, Puchły i Trześcianka, w których naprawdę można się poczuć jakby czas się zatrzymał. Te trzy niepozorne wioski łączą charakterystyczna zabudowa wsi – spotkamy tam tradycyjne drewniane domy z kolorowymi okiennicami i przepiękne drewniane cerkwie. Jest to idealne miejsce do odkrywania lokalnych tradycji i sztuki ludowej.

Atrakcje w sercu puszczy

Dla fanów dwóch kółek polecamy najdłuższy szlak rowerowy w województwie – Podlaski Szlak Bociani. Podążając śladem bociana, turysta poznaje walory przyrodnicze i kulturowe regionu podlaskiego. Z kolei w Hajnówce i okolicach tego miasta są dostępne sieci szlaków nordic walking – o długości od 3 km do choćby 21 km.

Jednak całe województwo podlaskie aż kipi od atrakcji ukrytych wśród natury. Jedną z nich są Kładki Śliwno-Waniewo, jedna z najbardziej malowniczych tras położona w Narwiańskim Parku Narodowym. Drewniane kładki prowadzą przez rozległe bagna i rozlewiska Narwi, umożliwiając bliski kontakt z dziką przyrodą. Spacerując po tej trasie, można podziwiać bogactwo fauny i flory, a także obserwować ptaki w ich naturalnym środowisku. Cisza i spokój tego miejsca sprzyjają relaksowi i kontemplacji natury.

Również położony w województwie podlaskim Biebrzański Park Narodowy to jedno z najbardziej dzikich i mniej uczęszczanych miejsc w Polsce. Rozległe bagna, torfowiska i doliny rzeki Biebrzy tworzą unikalny ekosystem, który jest domem dla wielu gatunków ptaków i zwierząt. Można tu spacerować po licznych szlakach, podziwiać krajobrazy z wież widokowych lub wybrać się na jedną z ciekawszych atrakcji: spływ tratwami lub kajakowy.

Warto też bliżej przyjrzeć się hydrotechnicznemu cudowi XIX wieku. Tak określany jest Kanał Augustowski, popularne miejsce wśród miłośników żeglarstwa, kajakarstwa oraz turystyki pieszej i rowerowej.

Kanał Augustowski określany jest hydrotechnicznym cudem XIX wieku. Fot. POT

Magiczne Roztocze

W Polsce Wschodniej nie tylko Podlaskie jest idealne na urlop w stylu „slow”. Istnieje równie malowniczy rejon w południowo-wschodniej części naszego kraju. To Roztocze – ta geograficzna kraina łączy Wyżynę Lubelską z Podolem i rozciąga się pomiędzy polskim Kraśnikiem a Lwowem. Cechą charakterystyczną jest oczywiście wspaniała, unikatowa przyroda, liczne rezerwaty, w tym Roztoczański Park Narodowy i malownicze miejscowości ukryte między pagórkami, lasami i rzekami.

Jedną z nich jest Zwierzyniec, urocze małe miasteczko położone w sercu Roztocza, które jest popularnym punktem wypadowym dla turystów eksplorujących region. Kluczowym punktem Zwierzyńca jest Kościół na Wodzie (Kościół św. Jana Nepomucena, zbudowany w XVIII wieku ) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków, położony na małej wyspie na stawie Echo. Podczas spacerów ścieżkami zlokalizowanymi wokół stawów Echo można spotkać również stada koników polskich.

Warto też odwiedzić Szczebrzeszyn, który zyskał sławę dzięki wierszykowi Jana Brzechwy, w którym „chrząszcz brzmi w trzcinie”. Z tym kultowym chrząszczem można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie, jego pomnik stoi na rynku. W Szczebrzeszynie jest też kilka dobrze zachowanych zabytków m.in. kościół św. Mikołaja, dawna synagoga (obecnie to punkt informacji turystycznej) i cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy.

Podczas spacerów ścieżkami zlokalizowanymi wokół stawów Echo w Zwierzyńcu na Roztoczu można spotkać stada koników polskich. Fot. POT

Jednak to, co najpiękniejsze na Roztoczu to niczym nieskażona przyroda. Bliskość natury sprawia, iż wypoczynek tutaj zyskuje zupełnie inny wymiar. Pośród zielonych i czystych lasów, meandruje sobie uroczo rzeka Tanew, skrywając jedną z największych przyrodniczych atrakcji Roztocza – szumy w „Rezerwacie nad Tanwią”. Przyjemny dla ucha dźwięk powstaje dzięki 24 mini-wodospadom, które natura postanowiła wyrzeźbić na niespełna półkilometrowym odcinku rzeki. Turyści w towarzystwie kojącego szumu mogą powędrować kawałek dalej, by nacieszyć oczy największym naturalnym wodospadem na Roztoczu – wodospadem Jeleń.

Polska Wschodnia i turystyka „slow” niewątpliwie są ze sobą nierozerwalnie związane. Ale to tylko przykłady i inspiracje do zwiedzania Polski w coraz to bardziej popularnym stylu „slow travel”.

POT

Idź do oryginalnego materiału