Zawarte w niej przepisy pozwolą jednocześnie wykorzystać możliwości naszego kraju w kontekście tej technologii OZE, ale także wzmocnią symbiozę między społecznościami lokalnymi a wytwórcami taniej, zielonej energii – uważa Konfederacja Lewiatan.
Przedstawiciele sektora energetycznego dość już mówili o potencjale i znaczeniu dla gospodarki wiatru na lądzie. Teraz liczą na to, iż decyzje w tak ważnym obszarze jak odnawialne źródła energii będą podejmowane w oparciu o pragmatyzm gospodarczy, a nie domniemania i kalkulacje polityczne.
Korzyści z rozwoju energetyki wiatrowej, także w kontekście cen energii w gospodarstwach domowych, zwiększenia liczby miejsc pracy czy pozytywnych impulsów ekonomicznych w perspektywie lokalnej były prezentowane wielokrotnie. Nie tylko przez przedstawicieli sektora energetycznego, ale także jednostek samorządu terytorialnego.
– Ustawa wiatrakowa, po wielu dyskusjach z samorządami i przedsiębiorcami, została skonstruowana w taki sposób, aby jednocześnie wykorzystać możliwości naszego kraju w kontekście tej technologii OZE, ale także aby wzmocnić symbiozę między społecznościami lokalnymi a wytwórcami taniej, zielonej energii. Zaproponowane przepisy dają bardzo dużą swobodę samorządom w kształtowaniu ich podejścia w tym zakresie tak, aby to mieszkańcy danej gminy decydowali o realizacji inwestycji w elektrownie wiatrowe w ich okolicy. Ważne jest, aby rozwój energetyki wiatrowej był zrównoważony, ale i aby wyraźnie postępował, dając realne korzyści nie tylko w skali lokalnej, a także z perspektywy gospodarki – mówi Paulina Grądzik, zastępczyni dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
Uruchomienie inwestycji w energetykę wiatrową jest niezwykle ważne i bardzo pilne. Ustawa pozwoli Polsce zrobić krok do przodu.
– Trzymamy kciuki za zrównoważony rozwój, realizowany na bazie przepisów ustawy – przepisów, które były wypracowywane od lat, aby ostatecznie uzgodnić najbardziej optymalną dla wszystkich zainteresowanych wersję – dodaje Paulina Grądzik.
Mówiąc o tej ustawie, nie można zapominać o bardzo ważnej jej części, jaką jest wsparcie dla rozwoju sektora biometanu. Sektor ten ma duże znaczenie z perspektywy dekarbonizacji gospodarki i pilnie potrzebuje przyjaznego środowiska legislacyjnego pozwalającego na pierwsze sukcesy w jego rozbudowie. Regulacje w tym zakresie powstały na bazie dyskusji z przedstawicielami branży, a ich wdrożenie ma pozwolić na przyspieszenie w tej branży.
Ponadto, ustawa zawiera wiele innych, pozytywnych regulacji na rzecz rozwoju OZE, m.in. umożliwienie równoległego procedowania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz planów miejscowych, co znacząco skraca czas realizacji inwestycji i prowadzi do szybszego osiągnięcia korzyści z energetyki odnawialnej.
Ustawa wiatrakowa po przegłosowaniu przez Sejm trafi do podpisu prezydenta.
Konfederacja Lewiatan