Odmrożenie cen energii a inflacja
Rada Polityki Pieniężnej w swoim komunikacie zwróciła uwagę, iż inflacja w najbliższych kwartałach pozostanie wyraźnie powyżej celu inflacyjnego. Do tego stanu przyczynią się m.in. efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, podwyżki akcyzy oraz wyższe ceny usług administrowanych. Zdaniem Rady, odmrożenie cen energii w drugiej połowie 2025 roku wydłuży okres wysokiej inflacji, co oznacza, iż konsumenci mogą spodziewać się dalszego wzrostu rachunków.
Mrożenie cen prądu, wprowadzone w odpowiedzi na gwałtownie rosnące koszty energii w latach poprzednich, miało na celu ochronę gospodarstw domowych i firm przed drastycznymi podwyżkami. Jednak stopniowe znoszenie tego mechanizmu może oznaczać, iż koszty te powrócą do poziomów rynkowych, a to wpłynie na dalsze podwyższenie kosztów życia. Dowiedz się więcej na temat aktualnych cen prądu: Ile kosztuje 1 kWh prądu?
Polityka pieniężna bez zmian
RPP postanowiła pozostawić stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, utrzymując stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Według Rady, obecny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, choć w najbliższym czasie inflacja bazowa, wyłączająca ceny żywności i energii, pozostanie wysoka.
Jednocześnie w komunikacie podkreślono, iż na inflację wpłyną również działania regulacyjne i fiskalne, co czyni perspektywy gospodarcze mniej przewidywalnymi. Szczególną uwagę zwrócono na presję płacową, wynikającą m.in. z wysokiego wzrostu wynagrodzeń w sektorze publicznym.