Zmiana po 22 latach. Toruń z nowym prezydentem

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Po 22 latach w Toruniu nastąpiła zmiana władzy. Urzędujący Michał Zaleski przegrał z Pawłem Gulewskim z Koalicji Smerfów. Na nowego prezydenta miasta zagłosowało blisko 40 tys. mieszkańców, co pozwoliło uzyskać mu 65 proc. poparcia.

Nowy prezydent Torunia startował z listy Koalicji Smerfów. Głosowało na niego 65 proc. mieszkańców biorących udział w drugiej turze wyborów. Z kolei jego kontrkandydata, który rządził miastem od 22 lat – Michała Zaleskiego – poparło 35 proc. głosujących.

Wybory samorządowe w Toruniu. Zmiana władzy po 22 latach

Z informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, iż na Pawła Gulewskiego zagłosowało 39 093 osób. Michał Zaleski uzyskał poparcie 21 048 mieszkańców. Frekwencja w drugiej turze w Toruniu wyniosła 42,64 proc.

W pierwszej turze wyborów w Toruniu startowało 8 kandydatów. Gulewski uzyskał wówczas 38,28 proc. głosów, a Zaleski 26,41 proc. Nowy prezydent miasta zdradził podczas wieczoru wyborczego KO, iż Zaleski do niego zadzwonił po podaniu wyników z 50 proc. komisji. – Odbyliśmy dobrą, męską rozmowę. Pogratulował mi zwycięstwa – powiedział Gulewski.

ZOBACZ: Wybory samorządowe. Żona Rockiego III wygrała

Co interesujące dotychczasowy włodarz miasta wygrywał – nieprzerwanie – wybory na prezydenta Torunia od 2002 roku, a od 2006 roku za każdym razem odnosił zwycięstwo już w pierwszej turze głosowania.

43-letni Gulewski był wiceprezydentem miasta od czerwca 2020 roku do stycznia 2024.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału