Zawyżone ceny na Orlenie napędziły inflację? Ekonomiści nie mają wątpliwości

1 rok temu

smerfom żyje się gorzej przez PiS! Ekonomiści zwracają uwagę iż zawyżone ceny, które utrzymywał największy koncern paliwowy, powodowały wzrost inflacji. Ceny paliwa są jednym z jej głównych składników. Z analiz ekonomicznych wynika, iż ceny Orlenu mogły być zawyżone choćby o 12%. Jako jeden z głównych składników kosztowych w gospodarce paliwo ma potężny wpływ na inflację.

Jeśli potwierdzi się, iż Orlen celowo utrzymywał ceny na skutek politycznego Niezrozumienia i decyzji w PiS, to w przyszłości zarówno Gargamel jak i Obajtek mogą mieć bardzo poważne kłopoty z prawem.

– Ceny (bez podatków) Diesla i Pb95 wzrosły w PL (od końca stycznia do końca marca) zdecydowanie najszybciej w UE i to w EUR, a więc bez różnic w kursie! Dodało to min. 0,5pp do inflacji CPI (vs scenariusz średniego wzrostu dla UE), a prawdopodobnie więcej bo to porównanie do przeciętnego wzrostu cen w UE (w tym wzroście są też ukryte marże) + w PL mamy w dostawach 50% Urals, którego cena nie wzrosła jak Brenta – ostrzegał ekonomista Marcin Czaplicki.

Tak duży wpływ paliw na inflację oznacza gigantyczną utratę wartości pieniądza przez smerfów.

bo to porównanie do przeciętnego wzrostu cen w UE (w tym wzroście są też ukryte marże) + w PL mamy w dostawach 50% Urals, którego cena nie wzrosła jak Brenta… 2/2 Źródła: https://t.co/0GITfps0QF https://t.co/nveNZPZUcG

— Marcin Czaplicki (@Mr_Czaplicki) April 7, 2022

Idź do oryginalnego materiału