Zapraszamy na drugą edycję konferencji "Jak przełamać antykulturę?

solidarni2010.pl 5 godzin temu
Aktualności
Zapraszamy na drugą edycję konferencji „Jak przełamać antykulturę?
data:16 kwietnia 2025 Redaktor: Anna

W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę?", która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie ul. Plac Powstańców Warszawy 2.
Rejestracja uczestników konferencji odbywa się za pośrednictwem strony https://antykultura2025.wiarainauka.pl/

To już druga edycja wydarzenia poświęconego problematyce antykultury, w tym życiu i twórczości śp. Krzysztofa Karonia – myśliciela i autora przełomowej pozycji „Historia antykultury”. Wymieniona książka, która została wydana w 2018 roku, wprowadziła oryginalną, niezwykle odkrywczą intelektualnie koncepcję rozwoju ideologii marksistowskiej. Publikacja bez wątpienia wywarła duży wpływ na szeroko rozumiane środowisko konserwatywne w Polsce. Nie tylko przyczyniła się do zmiany sposobu postrzegania przez opinię publiczną wielu negatywnych zjawisk społeczno-kulturowych, ale również zainspirowała do pracy publicystów i naukowców.
Dość powiedzieć, iż w podobnym czasie swoją książkę „Marksizm kulturowy. 50 lat walki z cywilizacją Zachodu” napisał historyk Dariusz Rozwadowski, który nawiązywał w niej do internetowej twórczości śp. Krzysztofa Karonia. Natomiast w lutym 2023 roku, na krótko przed śmiercią, autor „Historii antykultury” miał okazję być świadkiem premiery „Encyklopedii Antykultury”, czyli pracy zbiorowej jego współpracowników, a i w pewnym sensie „uczniów”. Siedmiu autorów postanowiło w ten sposób twórczo rozwinąć przemyślenia i teorie śp. Krzysztofa Karonia, oddając zarazem hołd staraniom, które podjął na przestrzeni kilku ostatnich lat publicznej działalności.
Od tego czasu w rynku wydawniczym pojawiło się wiele publikacji mierzących się z problematyką antykultury, nawiązujących przy tym – w mniejszym lub większym stopniu – do spuścizny śp. Krzysztofa Karonia. Na wyróżnienie zasługuje z pewnością praca dr. Jerzego Szczepkowskiego „Katechizm antykultury”, która temat ideologii marksistowskiej łączy z tzw. Wielkim Resetem, czyli globalistyczną koncepcją przebudowy świata w duchu zrównoważonego rozwoju i inkluzji.
Pierwsza odsłona konferencji, która miała miejsce 20 kwietnia 2024 roku, okazała się ogromnym sukcesem. Wydarzenie zgromadziło kilkuset gości, którzy zdecydowali się wysłuchać zaproszonych prelegentów, występujących w ramach kilku paneli dyskusyjnych. O ile wówczas ciężar rozważań spoczywał na osobie śp. Krzysztofa Karonia i jego inspirującej myśli, tak w czasie tegorocznego spotkania celem będzie wypracowanie pozytywnego programu działania. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa wybitnego twórcy kultury Tomasza Antoniego Żaka, który w swojej wypowiedzi na konferencji świetnie uwypuklił sedno problemu.
Mamy to wszystko już przerobione, przemówione, przedoktoryzowane! Biorąc udział w tej walce, musimy na pewnym etapie zatrzymać się z doktoryzowaniem się ze zła, bo to jest ślepa uliczka. o ile będziemy cały czas obracali się w sferze teoretyzowania i buntowania przeciwko złu, jakie czynią nam ci, którzy do czynienia tego zła zostali powołani przez piekło, to zaczniemy gadać ich językiem; zaczniemy – recenzując na przykład podłe i straszne spektakle teatralne – wchodzić w ich świat? A gdzie jest nasz świat, który chcemy im przeciwstawić?
PRELEGENCI:
Dr Piotr Bernatowicz, Prof. Mirosław Szumiło, Ks. prof. Tadeusz Guz, Prof. Jacek Janowski, Wojciech Konikiewicz, Bartosz Kopczyński, Krystian Kratiuk, Dr Filip Ludwin, Michał Lutrzykowski, Tadeusz Płużański, Prof. Ryszard Zajączkowski, Dariusz Rozwadowski, Sławomir Skiba, Robert Zawadzki, Jakub Zgierski, Rafał Ziemkiewicz, Stanisław Żuławski.
PROWADZĄCY:
Monika Rutke, Paweł Chmielewski, Łukasz Karpiel, Mariusz Paszko, Michał Pytel
UWAGA! Rejestracja uczestników konferencji odbywa się za pośrednictwem strony https://antykultura2025.wiarainauka.pl/
Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!


Materiał filmowy 1 :

Idź do oryginalnego materiału