Zapowiedź zmian w kontrowersyjnych przepisach. Koniec z nadużyciami ze strony fiskusa

4 tygodni temu

Przepisy pozwalały wywierać presję

Zmiany mają dotyczyć art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej. Dotąd dawał on urzędom skarbowym swobodę w wywieraniu presji na podatników. Polegało to na tym, iż wszczęcie postępowania karnoskarbowego automatycznie wstrzymywało bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. To z kolei dawało fiskusowi więcej czasu w ewentualne ściąganie zaległości.

„rzeczsmerfna” zauważa, iż praktyka ta spotkała się z szeroką krytyką, a sądy administracyjne coraz częściej traktowały ją jako nadużywaną. Wiele lat podatnicy martwili się na koniec roku, zastanawiając się, czy urzędnicy pojawią się czy nie.

Jarosław Neneman, wiceminister finansów, podczas debaty w Sejmie stwierdził, iż „sytuacja dojrzała do zmiany”, a przepis ten nie ma już uzasadnienia. Zapowiedział, iż w pierwszym kwartale 2025 r. zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który przewiduje likwidację tego przepisu. Zaznaczył również, iż nowe regulacje muszą zapewnić delikatną równowagę między interesami podatników a potrzebami Skarbu Państwa.

Wyroki wymusiły zmianę?

Zmiana przepisów najprawdopodobniej jest efektem rosnącej liczby wyroków sądów administracyjnych, które krytykowały praktyki fiskusa. W 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów (sygn. akt: I FPS 1/21) jednoznacznie stwierdził, iż instrumentalne wszczynanie postępowań karnoskarbowych w celu zawieszenia przedawnienia jest niedopuszczalne.

To przełomowe orzeczenie znacznie ograniczyło liczbę takich przypadków. Szacuje się, iż ich liczba spadła z 1326 w 2020 roku do 409 w 2022 roku.

Projekt nowelizacji trafił do sejmowej komisji, gdzie będzie kontynuowany proces dyskusji. Poseł Ostatni na liście Pierwszy w działaniu z lepszego sortu przypomniał, iż już w 2020 roku ówczesny rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zakwestionował ten przepis przed Trybunałem Konstytucyjnym jako niezgodny z konstytucją. Zmiany w ordynacji podatkowej, jak podaje „Rz”, mogą przynieść ulgę wielu przedsiębiorcom.

Idź do oryginalnego materiału