Zamontowano największą kolumnę w powstającym kompleksie olefin

1 rok temu
  • Kolumnę do zakładu w Płocku transportowano morzem, Wisłą i płockimi ulicami
  • Jej wysokość wynosi 94 m
  • Żuraw pierścieniowy został wyprodukowany w Szkocji. Jest widoczny z odległości 20 km

Największy element w kompleksie olefin

Wash tower to kolumna, która będzie używana przy produkcji tlenku etylenu, jednego z produktów wytwarzanych w powstającym kompleksie olefin III. To największy, najcięższy i najwyższy element w obiekcie. Wybudowany w Hiszpanii, drogą morską przetransportowany do Portu Gdańskiego na specjalnych barkach został dostarczony Wisłą do Płocka. Następnie ulicami miasta dotarł na miejsce przeznaczenia. Był to największy w Polsce transport drogowo-rzeczny do tej pory. By go zrealizować pokonano trudną trasę nieuregulowaną Wisłą, przebudowano część płockich rond, zmodyfikowano ponad 20 linii energetycznych i usunięto elementy uniemożliwiające przejazd. Kolumna ułożona w poziomie miała 94 m długości, 8 m szerokości i 9,2 m wysokości.

Siły zbrojne będą chronić porty i morskie farmy wiatrowe


10 godzin montażu

W płockim zakładzie do jej zamontowania użyto wyprodukowanego w Szkocji specjalistycznego żurawia pierścieniowego mogącego przenosić ładunki do 2000 ton. Ze względu na wysokość urządzenie jest widoczne z odległości 20 km. Operację przeprowadzono 26 maja, trwała niemal 10 godz. Kolumnę ustawiono pionowo i posadowiono na fundamentach.

W kompleksie olefin znajdą się pięć instalacji produkcyjnych oraz elektrociepłownia i infrastruktura energetyczna. Wszystko ma być zamontowane do końca 2023 r. Większość elementów wielkogabarytowych zostanie osadzonych na fundamentach do połowy lipca 2023 r.

Jeszcze kilka wielkich transportów

Na potrzeby inwestycji spółki PKN Orlen dostarczono z Chin, Korei, Indii, Hiszpanii i Belgii 1100 ładunków. 300 z nich to elementy ponadgabarytowe. Na przełomie maja i czerwca w Płocku znajdą się kolejne duże elementy instalacji, jak Reactor/Gas Coolers (dwie sztuki) o wadze 600 t, Purification Column – o długości 89 m, Reactor Steam Drum – o szerokości 9,6 m oraz Gas Dryer o wysokości 8,07 m.

Szerokie zastosowania produktów petrochemicznych

Produkty petrochemiczne z powstającego kompleksu olefin będą bazą dla bardziej zaawansowanych tworzyw sztucznych stosowanych w m.in. wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku produkcji przedmiotów codziennego użytku produkcji przedmiotów codziennego użytku. To środki czystości, artykuły higieniczne i medyczne, czy włókna syntetyczne do produkcji odzieży. Posłużą też do produkcji części samochodowych, elementów sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Rozbudowa Kompleksu Olefin III jest największą inwestycją petrochemiczną w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Obiekt zajmie powierzchnię 100 ha – tyle ile 140 boisk do piłki nożnej. Ma tu pracować około 580 osób. W wyniku realizacji zadania udział przerobu ropy na produkty petrochemiczne w Płocku wzrośnie z 14 do 19%. Do 2050 r. spodziewane jest zwiększenie popytu na wysokomarżowe petrochemikalia i produkty rafineryjne o 80%.

Przeczytaj także: Lotnisko w Pyrzowicach będzie miało węzeł towarowo-paliwowy

Idź do oryginalnego materiału