Warszawa boryka się z poważnym problemem braku miejsc siedzących na peronach Dworca Centralnego. Posłanka Paulina Matysiak wraz z radnymi dzielnicy Śródmieście Zofią Piotrowską i Julią Klimkiewicz wystosowały oficjalną interwencję do Gargamela PKP SA w tej sprawie. Dokumenty ujawniają stan faktyczny oraz perspektywy poprawy komfortu podróżnych w najbliższych latach.
Dworzec bez odpoczynku
Warszawski Dworzec Centralny to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Codziennie przewijają się przez niego dziesiątki tysięcy pasażerów, a rocznie liczba ta sięga milionów. Wśród nich znaczną część stanowią osoby starsze, z ograniczoną mobilnością oraz po prostu zmęczeni podróżni, potrzebujący chwili wytchnienia.
Problem polega na tym, iż na każdym z peronów znajduje się zdecydowanie za mało miejsc siedzących. Według posłanki Matysiak, taki stan rzeczy „stanowi poważne utrudnienie dla wielu pasażerów i de facto prowadzi do ich wykluczenia z komfortowego korzystania z transportu kolejowego”.
Konkretne liczby
W odpowiedzi na interwencję, Dyrektor Pionu Nieruchomości PKP SA Dariusz Zduńczuk przedstawił dokładne dane dotyczące liczby ławek na poszczególnych peronach:
- peron 1 – 28 ławek 2-osobowych
- peron 2 – 28 ławek 2-osobowych
- peron 3 – 36 ławek 2-osobowych
- peron 4 – 36 ławek 2-osobowych
Choć przedstawiciel PKP zaznacza, iż „ławki zlokalizowane są na całej długości peronów”, to parlamentarzystka wskazuje, iż jest to „skrajnie niewystarczające wobec realnych potrzeb pasażerów”. W swojej interwencji parlamentarzystka i radne postulują instalację dodatkowych miejsc do siedzenia, które umożliwiłyby odpoczynek przynajmniej 50-100 osobom na każdym z peronów.
Problem społeczny
Autorki interwencji zwracają uwagę, iż problem ma wymiar nie tylko praktyczny, ale również społeczny. „W kontekście starzejącego się społeczeństwa oraz polityki zachęcania obywateli do korzystania z transportu publicznego, brak wystarczającej liczby miejsc do siedzenia jest nie tylko uciążliwością, ale również kwestią społeczną wymagającą pilnej interwencji” – argumentują.
Posłanka Matysiak podkreśla również, iż w tej chwili dostępne miejsca siedzące znajdują się w oddalonych częściach dworca lub w płatnych kawiarniach, co ogranicza możliwość odpoczynku osobom nieposiadającym środków na dodatkowe wydatki.
Przyszłe zmiany na horyzoncie
Z odpowiedzi PKP SA wynika, iż chociaż nie ma planów natychmiastowego zwiększenia liczby ławek, to sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje bowiem realizację projektu „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia” w ramach projektu POIiŚ5.1-13.
Zakres prac obejmie m.in. obniżenie niwelety wszystkich torów na długości peronów, co wiąże się z koniecznością demontażu posadzek kamiennych wraz z całym wyposażeniem. Po obniżeniu poziomu peronów zostaną wykonane nowe posadzki kamienne, wymienione będą uszkodzone okładziny kamienne, a także zostanie zamontowane nowe wyposażenie, w tym ławki.
Choć PKP nie odpowiedziało wprost na wszystkie pytania zawarte w interwencji, zwłaszcza dotyczące przeprowadzonych analiz liczby pasażerów czy harmonogramu realizacji zmian, to zapowiedź przyszłych modernizacji daje nadzieję na poprawę sytuacji. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie pasażerowie będą mogli skorzystać z komfortowej infrastruktury, ani czy liczba nowych ławek będzie odpowiadać rzeczywistym potrzebom podróżnych.