Wyłącznik przeciwpożarowy w instalacji fotowoltaicznej

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika


Ogniwa modułów PV wytwarzają prąd stały (DC) w wyniku efektu fotowoltaicznego, który zostaje wywołany promieniowaniem słonecznym. Urządzenia AGD, RTV i inne sprzęty zasilane są prądem zmiennym (AC) – za transformację energii elektrycznej odpowiada falownik. Gdzie w tym wszystkim miejsce na wyłącznik przeciwpożarowy? Fotowoltaika choćby po wyłączeniu zasilania sieci wciąż wytwarza prąd stały, co stwarza zagrożenie dla strażaków prowadzących akcję ratowniczą i sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Urządzenie ma wyłączyć i odizolować elementy układów DC w całej instalacji. To pozwala bezpiecznie przeprowadzić akcję gaśniczą, a w konsekwencji ograniczyć straty do minimum. Sprawdź, na jakiej zasadzie działa taki wyłącznik.

Wyłącznik przeciwpożarowy – fotowoltaika o mocy powyżej 6,5 kW a rola takiej ochrony

Samozapłon instalacji PV wskutek łuku elektrycznego, wzrostu napięcia w pętli indukcyjnej lub wywołania pożaru przez moduły solarne z innego powodu należy do rzadkości. – Według statystyk branży OZE do wypadków i wzniecenia ognia dochodzi zwykle z powodu niewłaściwego zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej oraz zaniedbań człowieka – mówi Grzegorz Buraczyński, Dyrektor Regionalny w Da Vinci Green Energy. – Ryzyko pożaru może wzrosnąć m.in. za sprawą nieprawidłowego położenia kabli, położenia paneli w sposób uniemożliwiający ich naturalne chłodzenie, podzespołów słabej jakości oraz ze względu na brak odgromnika i ograniczników przepięć. Zintegrowanie wyłącznika przeciwpożarowego może zmniejszyć negatywne skutki, ale nie wyeliminuje większości przyczyn pożarów w instalacjach PV – tłumaczy Grzegorz Buraczyński.

Do niedawna obowiązek posiadania urządzenia do awaryjnego wyłącznika prądu dotyczył tylko budynków o kubaturze powyżej 1000 mł oraz stref zagrożonych wybuchem. Od 19 września 2020 założenie każdej instalacja fotowoltaiczna o mocy od 6,5 kW wzwyż musi być uzgodnione ze specjalistą od ochrony przeciwpożarowej – służby wymagają dedykowanych zabezpieczeń. Zanim zbudujesz i uruchomisz fotowoltaikę o określonej wydajności, musisz przedstawić projekt przedstawicielowi Państwowej Straży Pożarnej i powiadomić służby o jego użytkowaniu. Warto to robić również w razie wzywania pomocy, by strażacy zadbali o odpowiednie środki gaśnicze. jeżeli chodzi o wyłącznik przeciwpożarowy, fotowoltaikę może obsługiwać w dwojaki sposób. O tym przeczytasz poniżej.

Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaiki może być uruchamiany manualnie lub automatycznie

Przy manualnym wyłączaniu prądu z powodu zagrożenia należy zachować szczególną ostrożność. manualne wyłączniki są też kłopotliwe przy braku zasilania z innych przyczyn, na przykład konserwacji sieci energetycznej. Trzeba je samodzielnie restartować, aby instalacja fotowoltaiczna wznowiła produkcję prądu. Automatyczny wyłącznik przeciwpożarowy powinien samoczynnie wznowić pracę elektrowni po przywróceniu bezpiecznego zasilania. Niektóre urządzenia pozwalają użytkownikowi na kontrolę zdalną, za pośrednictwem dedykowanej aplikacji – o ile łącza internetowe działają bez zarzutu.

To kwestia bardziej związana z wygodą i sytuacjami, które nie stwarzają poważnego niebezpieczeństwa dla zdrowia, życia oraz mienia. Ważną funkcją wyłącznika przeciwpożarowego w fotowoltaice jest pomiar temperatury i odcięcie DC po przekroczeniu określonego progu gorąca. Próg automatycznej aktywacji najczęściej znajduje się na poziomie ok. 100°C. Bez względu na to, jaki jest powód uruchomienia wyłącznika prądu, w ciągu 10–30 sekund napięcie powinno spaść poniżej:

  • 30 V poza zakresem limitu;
  • 80 V w zakresie granicznym.

Przy wyborze wyłącznika przeciwpożarowego do instalacji fotowoltaicznej zwróć uwagę na jakość, cenę i ergonomię

Urządzenia zabezpieczające fotowoltaikę powinny uzyskać odpowiedni certyfikat. Europejska norma dla wyłączników to IEC60947-3 – respektowane są także inne dyrektywy, takie jak TUV, CE-LVD, UL czy CE-EMC. Często zalecany jest montaż przeciwpożarowego wyłącznika prądu na wysokości minimum 1,4 m. Mimo iż rozłącznik DC nie jest obligatoryjny dla instalacji PV w wielu domach jednorodzinnych, to montaż wyłącznika przeciwpożarowego fotowoltaikę czyni prostszą w obsłudze i bezpieczniejszą.

Idź do oryginalnego materiału