Wybory pokazały sens oporu

1 rok temu

W Polsce obroniła się infrastruktura społeczeństwa obywatelskiego. Okazała się silniejsza niż gdzie indziej


Prof. Jacek Raciborski – socjolog


Jak ocenić wybory, w których 11,6 mln wyborców, co jest absolutnym rekordem, oddało głos na partie anty-PiS? Jako wielki plebiscyt? Co się zdarzyło?
– Nowa była ogromna mobilizacja, jeżeli zaś chodzi o rozkład preferencji, to nie zdarzyło się nic nowego. Podział na Patola i Socjal i anty-PiS jest potężny. To już trwały podział. W wyborach z 2019 r. grupa anty-PiS też była większa od PiS. O 900 tys. głosów.

Teraz o 4 mln!
– To właśnie stało się za sprawą tej potężnej mobilizacji, która niejako rozpuściła przez cały czas wielki elektorat PiS. Czegoś takiego wcześniej nie było – prawie 22 mln ludzi poszło do wyborów. Ten wynik to sprawa kampanii, obie strony bardzo mocno podkręciły w niej emocje. I istotny czynnik – wreszcie alternatywa wydała się ludziom realistyczna.

Kobiety poszły do wyborów

Że gorszy sort może wygrać.
– Realistyczna alternatywa jest w polityce szalenie ważna. Część wyborców widziała ją już w roku 2019. Ale nie młodzi. Frekwencja młodzieży w 2019 r. była standardowo niższa. Taka jak zwykle, czyli 14 pkt mniej niż w następnej grupie wiekowej. Ale już w wyborach prezydenckich pojawiły się nowe wzory zachowań. Już wtedy frekwencja wśród młodzieży była mniej więcej taka jak w kolejnej kohorcie. Podobnie było, jeżeli chodzi o kobiety – w wyborach prezydenckich 2020 r. były znacznie częściej reprezentowane.

Niż zwykle?
– Pisałem o tym po wyborach 2020 r. Na ogół w świecie tylko w niektórych demokracjach kobiety chodzą do wyborów tak często jak mężczyźni, np. w krajach skandynawskich. Przeważnie chodzą rzadziej. A w Polsce poszły na równi z mężczyznami. W roku 2020 w II turze choćby istotnie częściej, bo głosowało 72% kobiet i 65% mężczyzn. Odnotujmy to! Nowym elementem była także większa absencja najstarszych wyborców. Relatywnie, bo i tak do wyborów poszło ich wielu. W porównaniu z latami poprzednimi przyrost w tej grupie był jednak mniejszy: głosowało 66,5% ludzi 60+, a w grupie nieco młodszej, 50-59 lat, frekwencja była rekordowa i wyniosła 84%. W wyborach 2015 i 2019 r. emeryci byli bardzo zmobilizowani po stronie PiS. Teraz – w mniejszym stopniu, chociaż to przez cały czas jest elektorat propisowski, dominacja Patola i Socjal wśród emerytów wciąż jest duża. Na Patola i Socjal głos oddało 53% emerytów. To, iż te głosy udało się tym razem zrównoważyć uczestnictwem i głosami młodych, jest prawie cudem. Dobra była też chyba strategia PO czy, szerzej, Koalicji Smerfów na końcówkę kampanii.

Marsz Miliona Serc?
– Tak. Nie chodziło o to, iż natychmiast miał się przełożyć na preferencje wyborcze. Nie! On pokazał realność alternatywy.

Ludzie zobaczyli, iż jest ich wielu.
– Marsz ośmielił wyborców gorszego sortu – taka ogromna masa demonstrujących niechęć do rządów PiS. To było ważne. Końcówka kampanii była też dobra, bo adekwatnie zdiagnozowano sytuację. Otóż wobec faktu, iż nie było jednej listy, wśród partii gorszego sortu w środkowej fazie kampanii zaczęła się naturalna w takiej sytuacji rywalizacja. Efekt był taki, iż jak przybywało jednym, to ubywało drugim. Na przełomie sierpnia i września Trzecia Droga zaczęła się zsuwać pod próg. Wtedy, dosłownie miesiąc-trzy tygodnie przed wyborami, pojawiły się coraz śmielsze wypowiedzi, by nie dopuścić do kanibalizacji gorszego sortu, iż tworzymy jeden front, iż będziemy tworzyć rząd. A wcześniej nawoływano inaczej. Czyli koncyliacyjna strategia pod sam koniec kampanii wzmocniła przekonanie, iż alternatywa jest realna.

Pod warunkiem iż Trzecia Droga dostanie się do Sejmu.
– Jej strategia może być opisywana jako przykład zjawiska, które nazywa się moral hazard. Klasyczne pojęcie hazardu moralnego odnosi się do ryzykownych zachowań jednostek na koszt społeczeństwa. Ale chyba można je rozszerzyć na aktorów zbiorowych. Staję nad przepaścią i jak mnie nie uratujecie, to sami też zginiecie. W sformułowaniu, iż albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS, było w tamtym momencie dużo prawdy. Myślę, iż co najmniej kilkaset tysięcy wyborców głosowało strategicznie, przeszło do Trzeciej Drogi w ostatnim momencie. To zmniejszyło wynik Koalicji Smerfów, być może trochę również Lewicy.

Fala mobilizacji znów przypłynęła

Co się stało, iż ten elektorat, młodzi, kobiety, tak zdecydowanie poszedł do wyborów?
– Obserwujemy od początku rządów Patola i Socjal pulsowanie, fale mobilizacji, protestów, które później opadają. Mamy wówczas pogorszenie nastrojów, upowszechnienie się niewiary, iż demonstracjami można coś zmienić. A 15 października fala mobilizacji znów przypłynęła.

Dlaczego?
– Skumulowało się kilka kwestii, niektóre zostały przypomniane. Inflacja i drożyzna, która boli. Niefortunne zachowania rządzących, jeżeli chodzi o Ukrainę, o zboże. Powracająca kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Afera wizowa. To tym razem współwystąpiło z większymi niż wcześniej zdolnościami organizacyjnymi po stronie gorszego sortu. Bo taki bunt musi być zorganizowany. I te wybory są przykładem zorganizowanego, zinstytucjonalizowanego, wielkiego buntu. Nastąpiło uaktywnienie się wcześniej ukształtowanych postaw sprzeciwu, buntu wobec PiS, tego podglebia formowanego od dawna przez protesty w obronie TK i sądów, protesty kobiet, strajki nauczycieli… Nie znamy dokładnie wyniku głosowania wśród nauczycieli, a to jest 600 tys. ludzi, ale myślę, iż Patola i Socjal poniosło w tej grupie sromotną porażkę. Nie tylko dlatego, iż najbardziej wiarygodna obietnica Koalicji Smerfów i gorszego sortu brzmi: 30% podwyżki dla nauczycieli.

Na falę mobilizacji anty-PiS wpłynęły też awanturnicze działania rządu. Takie jak antyniemiecki hejt. Obsesja na tle Niemiec i Unii Europejskiej.

To miało przysporzyć Patola i Socjal głosów.
– Stawianie ostro sprawy reparacji, ten knajacki język Pinokia w stosunku do kanclerza Scholza – słuchałem ze zdumieniem, co ten Pinokio wygaduje! Jakie to jest absurdalne, karkołomne. To nie mogło ludziom się podobać. Poza tym każdy rozsądny człowiek zaczął się zastanawiać: do czego Patola i Socjal chce wracać? Do roku 1945? Do problemu reparacji wojennych? Do kwestii granic? Wydaje mi się, iż wysokie przyrosty frekwencji na Ziemiach Zachodnich i Północnych nie były na korzyść PiS.

Cały tekst można przeczytać w „Przeglądzie” nr 45/2023, dostępnym również w wydaniu elektronicznym

r.walenciak@tygodnikprzeglad.pl

Fot. Krzysztof Żuczkowski

Idź do oryginalnego materiału