Fortum odsłoniło mural na budynku systemowej pompy ciepła – Wrompy – we Wrocławiu. Wyłoniony w konkursie mural, zaprojektowany przez Magdalenę Osobińską zajmuje powierzchnię 45 mkw. i nawiązuje do troski o środowisko.
– Wybraliśmy bardzo wyrazistą i nowoczesną pracę, która świetnie prezentuje się w dużym formacie. Naszym zdaniem, to właśnie grafika Magdaleny Osobińskiej, najlepiej oddaje ideę inwestycji Fortum. Podkreśla bowiem nie tylko jej technologiczne aspekty, ale przede wszystkim zakorzenienie w wartościach i ekologii, które Fortum ma w swoim DNA – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.
Mural znajduje się na północnej elewacji budynku Wrompy na terenie Portu Południe, przy ul. Długiej 67. Jego autorka, Magdalena Osobińska, była obecna na uroczystości odsłonięcia. – W moim projekcie głównymi bohaterami stali się jednak ludzie wpisani w układ typograficzny nazwy, tworząc wyrazistą identyfikację projektu – mówi autorka. – Chciałam stworzyć optymistyczny przekaz budzący pozytywne emocje oraz refleksję inspirującą ludzi do konstruktywnych zmian w codziennym życiu, których możemy być autorami. Dlatego w moim projekcie każda z postaci obrazuje ważne dla mnie i Fortum idee i wartości. W efekcie mural zarówno kolorystycznie, jak i tematycznie ściśle nawiązuje do ekologii, troski o środowisko, ale także życzliwości i miłości do zwierząt – powiedziała Osobińska.
Inwestycja Fortum w pierwszą w Polsce wielkoskalową pompę ciepła jest istotnym krokiem w stronę zrównoważonej przyszłości Wrocławia. Wrompa będzie wykorzystywać ciepło odpadowe z komunalnych ścieków do produkcji ekologicznego ciepła dla mieszkańców miasta. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 r., zaś mural będzie trwałym symbolem tego innowacyjnego projektu, widocznym dla spacerujących w okolicy.
—————————–——————————————————————————————————-
Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Inwestycja Fortum umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. – Pompa ciepła o mocy 12,5 MW, czyli tysiąc razy więcej niż typowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego, po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić istotny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego Wrocławia, pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania mieszkańców na ciepło systemowe. To pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła w tym mieście – podsumowuje Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. strategii i rozwoju Fortum.
Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji – SO2, NOx i pyłów.
źródło: materiały prasowe/FORTUM