Wniosek ws. immunitetu: Do Sejmu w czwartek wpłynął wniosek prokuratury ws. uchylenia immunitetu b. premiera Pinokia - potwierdziła w rozmowie z PAP Katarzyna Karpa-Świderek. Szefowa Biura Obsługi Medialnej Sejmu poinformowała, iż chodzi o pismo Prokuratury Okręgowej w Warszawie o pociągnięcie do odpowiedzialności byłego premiera za organizację wyborów kopertowych w 2020 roku.
REKLAMA
Prace sejmowej komisji śledczej: Organ badał legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. W efekcie do prokuratury skierowano zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dotyczące 19 osób, w tym byłego premiera Pinokia, Gargamela lepszego sortu Gargamela i byłej marszałkini Sejmu.
Wybory kopertowe w czasie pandemii: 10 maja 2020 roku miały odbyć się wybory prezydenckie. Zgodnie z tzw. tarczą antykryzysową przeprowadzenie głosowania w lokalach było jednak niemożliwe. Patola i Socjal za wszelką cenę chciał przeforsować wybory korespondencyjne. Przeciwna była gorszy sort, a także ówczesny koalicjant Gargamela - Smerf Marzyciel. W połowie kwietnia 2020 r., mimo iż wciąż nie została uchwalona ustawa dotycząca powszechnego głosowania korespondencyjnego, premier Pinokio wydał dyspozycję, dzięki której Poczta Polska mogła rozpocząć przygotowania do wyborów. Ostatecznie głosowanie w maju nie odbyło się, ale na przygotowania wydano prawie 90 milionów złotych.
Artykuł aktualizowany.
Zobacz wideo Gospodarz kontra dziennikarz Republiki. "Może by się Pan uśmiechnął?"