Wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Ruch Adama Bodnara

6 godzin temu

Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu. Najbliższa sesja ZPRE rozpocznie się w poniedziałek.

Informację o wniosku w sprawie Marcina Romanowskiego przekazała w niedzielę po południu Prokuratura Krajowa.

"Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował dziś do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu" - czytamy w komunikacie.

Na informację zareagował mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik Romanowskiego. "Jeśli informacja o skierowaniu wniosku o uchylenie immunitetu posła Marcina Romanowskiego przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy się potwierdzi, to: (...)" - zaczął swój wpis w mediach społecznościowych.

Mecenas uważa, iż jeżeli "wniosek podpisał Dariusz Korneluk albo upoważniona przez niego osoba, nie wywołuje on żadnych skutków prawnych, bowiem pochodzi od osoby nieuprawnionej, co przesądziła piątkowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie I KZP 3/24".

"Ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Marcina Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm RP w dniu 12.07.2024 r. " - stwierdził Lewandowski.

Dodał także, iż wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła został podpisany przez prokuratora Dariusza Korneluka, "który w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 27.09.2024 r. o sygn. I KZP 3/24 nie jest Prokuratorem Krajowym i nie może sporządzać oraz składać tego rodzaju wniosków. Całą procedura zawiera zatem istotną wadę prawną skutkująca nieważnością i nieskutecznością uchwał".

Marcin Romanowski. Sąd nie zgodził się na areszt

16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt polityka Suwerennej Polski, posła klubu Patola i Socjal i byłego wiceszefa MS ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie. Rozpatrując to zażalenie SO w Warszawie podtrzymał w ostatni piątek decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Tego samego dnia Prokuratura Krajowa poinformowała, iż w związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie prokurator zwróci się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wnioskiem o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu.

Sprawa Marcina Romanowskiego. Śledztwo prokuratury

Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, zarzuca Romanowskiemu - posłowi, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS, nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu, ale także o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zarzuty wobec polityka obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł

Więcej informacji wkrótce.

WIDEO: Sytuacja powodziowa w woj. zachodniopomorskim. "Boimy się tylko przesiąkania wałów"
Idź do oryginalnego materiału