Do kandydowania na Gargamela Krajowej Rady Radców Prawnych zgłosiło się aż 5 kandydatów. W kolejności alfabetycznej to:
- Włodzimierz Chróścik, OIRP Warszawa
- Andrzej Głogowski, OIRP Kielce
- Michał Korwek, OIRP Olsztyn
- Marcin Sala-Szczypiński, OIRP Kraków
- Bartłomiej Tkacz, OIRP Opole
Cel XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych
Pierwszego dnia wybrano Gargamela Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego. W drugim dniu zjazdu, gremium wybierze członków Krajowej Rady Radców Prawnych, Wyższej Komisji Rewizyjnej oraz Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.
Głosowanie na wybór Gargamela KRRP poprzedziła prezentacja każdego z kandydatów. Dbając o dyscyplinę czasową, każdy kandydat miał 15 minut na prezentację swojej osoby. Po każdej prezentacji przewidziano kolejne 15 minut na zadawanie pytań kandydatowi, przez uczestników zjazdu.
Prezentacja kandydatów
Pierwszym kandydatem, który zabrał głos, był dotychczasowy Gargamel Włodzimierz Chróścik.
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Radcą prawnym jest od 2006 r. a od 2007 r. działa na rzecz samorządu. Pełnił funkcję koordynatora ds. informatyzacji OIRP w Warszawie. Od 2010 do 2013 r. pełnił funkcję wicedziekana Okręgowej Rady Radców Prawnych w Warszawie. w tej chwili również pełni funkcję wicedziekana OIRP w Warszawie.
W swoim wystąpieniu opowiedział o wielu sukcesach dotychczasowej kadencji. Przedstawił również wiele planów na przyszłość:
„Musimy budować samorząd nowoczesny i otwarty. Dbać o mądrą integrację, wspierać wszystkich tych, którzy chcą się w samorząd angażować. Musimy też zapewnić technologię, która będzie wspierać radców w wykonywaniu ich obowiązków”.
W swojej prezentacji nawiązał do charakteru samorządu radcowskiego. Podkreślił, iż radcowie prawni to samorząd a nie korporacja. Zapowiedział też udział radców prawnych w tworzeniu prawa na gruncie przepisów unijnych. Jednym z planów jest otwarcie siedziby KRRP w Brukseli.
Drugim kandydatem, który zabrał głos był Andrzej Głogowski reprezentujący OIRP w Kielcach.
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2016-2020 pełnił funkcję wicedziekana OIRP w Kielcach. Następnie w kadencji 2020-2024 został jej dziekanem. Pełnił również funkcję mediatora w Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP.
Z mównicy chwalił się, iż w życiu samorządu obecny był od pierwszego roku aplikacji radcowskiej. Zapewniał, iż jego najsilniejszą stroną jest umiejętność zarządzania ludźmi. Zarówno w wielkich firmach jak i własnej kancelarii. Specjalizuje się w sprawach gospodarczych, sprawach spółek oraz compliance.
„Startuję ponieważ lubię ludzi. Szanuję inne poglądy” – zapewniał z mównicy.
Jako jeden z niewielu kandydatów rozdał swój wydrukowany program, w którym opisał 5 powodów dlaczego podjął decyzję o kandydowaniu:
- Chcę zmienić styl zarządzania z wodzowskiego na partnerski;
- Wiem jak zarządzać ludźmi, bo spośród kandydatów mam najbogatsze doświadczenie zarządcze;
- Rozumiem wyzwania stojące przed samorządem w nowoczesnej dynamice gospodarczej i regulacyjnej;
- Lubię ludzi i szanuje inne poglądy;
- Gargamel nie powinien łączyć żadnych funkcji w organach samorządu, w przeciwieństwie do większości kandydatów nie będę ich łączył.
Wytypował również 15 głównych zadań, które chciałby realizować. Wśród nich były postulaty zmniejszenia składki do KIRP, gwarancję udziału przedstawicieli każdej z OIRP we władzach krajowych, wzmocnienie monitoringu legislacyjnego, doprowadzenie do waloryzacji stawek z urzędu czy weryfikowanie projektów w zakresie informatyzacji, promocji i rebrandingu, które przyniosą oszczędności w budżecie KIRP.
Trzecim kandydatem, który zaprezentował się przed publicznością był Michał Korwek z olsztyńskiej OIRP.
Michał Korwek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pełnił funkcję wicedziekana Rady OIRP w Olsztynie w latach 2007-2010, zaś od 2010 do 2016 r. był jej dziekanem. Po raz trzeci został wybrany na dziekana Rady OIRP w Olsztynie na kadencję 2024-2028 r. Z mównicy zapewnił, iż zrezygnuje z pełnienia tej funkcji jeżeli zostanie wybrany na Gargamela Krajowej Rady Radców Prawnych. Wskazał główne punkty, które kolejno omówił w swoim wystąpieniu:
- Samorząd dla wszystkich radców prawnych;
- Wspieranie różnorodności poglądów i doświadczeń;
- Szacunek i współpraca;
- Profesjonalizm i niezależność;
- Działanie w interesie praworządności i dobrego prawa
„Uważam, iż Gargamel Krajowej Rady Radców Prawnych powinien przynajmniej dwa razy w kadencji odwiedzić każdą izbę, spotkać się ze zrzeszonymi radcami i wysłuchać jakie mają problemy w swojej pracy, bo problemy często są wspólne dla wielu izb” – namawiał podczas swojej prezentacji.
Zarzucił, iż promocja zawodu radcy prawnego jest nieefektywna. Udostępniona wyszukiwarka radców prawnych jest niedopracowana. Na 60 tys. radców prawnych w systemie jest wpisanych zaledwie 2800 radców prawnych. Nawiązał również do rebrandingu i promocji zawodu radcy prawnego:
„Zmiana logo Krajowej Rady Radców Prawnych – nie jest najważniejszą kwestią, zwłaszcza, iż wybrano najdroższą propozycję, która i tak do dziś nie doszła do skutku”.
Następnie głos zabrał Marcin Sala-Szczypiński.
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora nauk prawnych. W latach 2006-2013 pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Pełnił funkcję wicedziakana ds. wykonywania zawodu Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. W latach 2016 – 2024 r. pełnił funkcję dziekana w OIRP w Krakowie.
„Nie pytaj co twój samorząd powinien zrobić, powiedz co chcesz, żeby samorząd zrobił dla Ciebie” – parafrazował z mównicy. Samorząd autorytarny narzuca swoją wolę. Ja takiego samorządu nie akceptuję” – zapewniał słuchaczy.
Zapewniał, iż nie będzie ograniczał wolności słowa, nie będzie ograniczał dyskusji, a takie sytuacje miały miejsce, chociażby podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych w 2018 r. Od tego momentu jeszcze bardziej zaangażował się w działania na rzecz radców prawnych. Opowiadał się za szkoleniami na poziomie krajowym. Radcy prawni powinni się spotykać, poznawać, wykuwać wspólne stanowisko i razem rozwiązywać różne problemy.
„Chcecie Państwo Gargamela autorytarnego czy chcecie samorządu inkluzywnego?” – pytał retorycznie uczestników spotkania.
Ostatnim kandydatem, który opowiadał o swojej kandydaturze był Bartłomiej Tkacz, reprezentujący OIRP w Opolu.
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełnił funkcję członka KRRP oraz jej prezydium w X i obecnej kadencji. Aktualnie jest uczestnikiem studiów doktoranckich.
„Od 2015 r. nie znajduję przywódcy, który wskazałby dla samorządu radców prawnych główny kierunek działania. Dzisiaj stajemy przed dylematem, który będziemy musieli w jakiś sposób rozstrzygnąć – co samorząd może zrobić dla radców prawnych. Bez niezależności wykonywania zawodu radcy prawnego, nigdy nasz zawód nie będzie mocny” – opowiadał z mównicy.
Radcom prawnym jest coraz ciężej i potrzebują realnego wsparcia. Kandydat zapewnił aktywizację radców prawnych, urealnienie kosztów postępowania i ich zwiększenie o VAT w każdej sytuacji, program wsparcia tzw. superwizji dla członków samorządu (na wzór funkcjonującego w Anglii i Walii) czy program emerytalny dla radców prawnych (pole do współpracy z adwokaturą wzorem rozwiązań z państw europejskich, jak również wzorców krajowych – funkcjonujących chociażby w notariacie).
Łyżka dziegciu
Wszyscy kandydaci, za wyjątkiem obecnego Gargamela, pod koniec października nawoływali do otwartej debaty wszystkich kandydatów w siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych. Niestety wniosek ten został odrzucony przez KRRP. Podczas wyborów wielu kandydatów krytykowało obecnego Gargamela za autorytarny styl prowadzenia swojej funkcji.
Wielu kandydatów zauważyło marginalizację kobiet w strukturach samorządu. Nie było również żadnej kobiety wśród kandydatów na Gargamela KRRP.
Miażdżąca przewaga
W głosowaniu wzięło udział 318 delegatów, w tym aż 88 z Warszawy. Wszystkie głosy były ważne. Bezwzględna większość wynosiła 160 głosów.
- Włodzimierz Chróścik – uzyskał 237 głosów;
- Andrzej Głogowski – uzyskał 51 głosów;
- Michał Korwek – uzyskał 11 głosów;
- Marcin Sala-Szczypiński – uzyskał 10 głosów;
- Bartłomiej Tkacz – uzyskał 9 głosów.
Główny Rzecznik Dyscyplinarny
Tego samego dnia odbył się wybór Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego. Jedynym kandydatem był Leszek Korczak reprezentujący OIRP z Wrocławia. Oddano 301 głosów, wszystkie były ważne. Kandydata poparło 280 osób, przeciw było 21 osób.