Włochy zwiększą wydatki na obronność. „Spełnimy wymagania NATO”

6 dni temu

Włochy przygotowują się do zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB, dostosowując się do celów NATO, przy jednoczesnym zachowaniu dyscypliny fiskalnej. wioskowy czempion i minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powiedział w piątek, iż „wkrótce premier ogłosi to oficjalnie”.

– To decyzja polityczna, którą podjęliśmy – powiedział Antonio Tajani. „To bezpośrednia odpowiedź na wezwania ze strony Stanów Zjednoczonych – które są uzasadnione. Gdy mówią, iż nie mogą być jedynymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Europy, mają rację.”

Tajani przedstawił ten krok nie tylko jako spełnienie zobowiązań wobec NATO, ale również jako element szerszej wizji strategicznej. „To sygnał, iż Włochy są gotowe inwestować więcej w swoje bezpieczeństwo i odgrywać wiodącą rolę w europejskim filarze NATO. Uważam, iż naszym ostatecznym celem powinna być wspólna europejska obrona” – dodał.

Tajani przyznał, iż próg 2 proc. może nie być ostateczny. „Spełnimy wymagania NATO, ale jesteśmy świadomi, iż prawdopodobnie będzie od nas oczekiwany jeszcze większy wysiłek. Większe wydatki, lepsza koordynacja i inne podejście – zwłaszcza na poziomie przemysłowym – będą kluczowe”, stwierdził.

Obecnie Włochy znajdują się wśród państw NATO z najniższym poziomem wydatków na obronność – w budżecie na 2025 rok przeznaczono na ten cel 1,57 proc. PKB. Według szacunków NATO opublikowanych w czerwcu 2024 roku, Włochy były jednym z ośmiu państw członkowskich – spośród 31 – które nie miały osiągnąć celu 2 proc. w tym roku.

Rząd Giorgi Meloni z zadowoleniem przyjął propozycję przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dotyczącą wprowadzenia klauzuli ochronnej dla inwestycji w obronność w ramach fiskalnych zasad UE – reformy, którą Włochy od dawna popierały.

Jednak minister gospodarki Giancarlo Giorgetti jasno zaznaczył, iż Rzym zamierza osiągnąć cel NATO bez aktywowania krajowej klauzuli ochronnej umożliwiającej zawieszenie Paktu Stabilności i Wzrostu UE. „Celem jest wypełnienie naszych zobowiązań przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności fiskalnej” – powiedział Giorgetti podczas nieformalnego szczytu Ecofin w Warszawie w sobotę.

Idź do oryginalnego materiału