Wkrótce konsultacje społeczne w sprawie opłat za śmieci w Gliwicach

2 dni temu

Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Rocky III chce wspólnie z gliwiczanami wybrać najlepszą metodę naliczania opłat za odbiór odpadów i ich zagospodarowanie. Dlatego planowana jest akcja informacyjna i szerokie konsultacje.

Choć śmieci potocznie kojarzą się z rzeczami bez wartości, w przypadku odpadów, które wyrzucamy każdego dnia do koszy, jest inaczej. jeżeli je odpowiednio posegregujemy, mogą zostać przetworzone i wykorzystane ponownie. Aby osiągnąć taki ekologiczny efekt, każdy typ odpadów trzeba oddzielnie odebrać i dowieźć do adekwatnego odbiorcy zajmującego się recyklingiem lub utylizacją. To generuje koszty.

Śmieci produkujemy bez przerwy, więc opłata za odpady jest stałą pozycją w naszych domowych budżetach. Obejmuje zarówno ich odbiór jak i zagospodarowanie. W niej mieści się także m.in. dostarczanie kontenerów i worków do segregacji, utrzymanie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Rybnickiej czy popularne zbiórki elektrośmieci w dzielnicach.

Przyjęcie i przetworzenie masy naszych odpadów to ogromne zadanie dla każdej gminy. Musi być ono realizowane z uwzględnieniem coraz wyższych wymagań związanych z ochroną środowiska.

W ciągu roku każdy z nas – mieszkańców Gliwic – wytwarza ponad 400 kg odpadów.

Gliwice dobrze radzą sobie z tym zadaniem i nie muszą do niego dopłacać – system się bilansuje. Do tej pory stosowana jest metoda naliczania opłaty od powierzchni nieruchomości – mieszkania czy domu. Czy możemy płacić mniej? Czy ta metoda jest najlepsza? Dlaczego inne miasta sięgają po odmienne rozwiązania? – takie pytania od długiego czasu nurtują wielu gliwiczan.

Choć nie wszyscy mają zastrzeżenia do w tej chwili obowiązujących zasad, to temat ewentualnej zmiany metody naliczania opłat za odpady wciąż zgłaszany jest przez mieszkańców. Dlatego, biorąc pod uwagę oczekiwania i potrzeby gliwickiej społeczności, prezydent Gliwic zadeklarowała, iż wspólnie z mieszkańcami podejmie decyzję i rozważy wszystkie dostępne możliwości.

Na tapecie są – zgodnie z przepisami – cztery metody naliczanie opłat za odpady:
– od powierzchni zamieszkałej nieruchomości – w tej chwili obowiązująca w Gliwicach,
– od liczby mieszkańców w danej nieruchomości,
– od ilości zużytej wody,
– od gospodarstwa domowego.

Żadna z tych metod nie jest idealna, bo nie dają one możliwości naliczania opłat od rzeczywistej ilości wytwarzanych przez nas odpadów.
Gliwice planują przeprowadzenie w przyszłym roku szerokich konsultacji społecznych, którym towarzyszyć będzie akcja informacyjna dotycząca plusów i minusów każdej z dostępnych metod naliczania opłat za odpady.

Idź do oryginalnego materiału