Przy pewnym zakładzie karnym we Wschodniej Afryce wybudowano małą biogazownię. Wytwarzane w niej paliwo z odpadów żywnościowych posłuży do przygotowywania kolejnych posiłków.
Biogaz elementem resocjalizacji?
Wspomniana biogazownia została uruchomiona prz więzieniu w New Wind na Mauritiusie, a opiekę nad inicjatywą powierzono Uniwersytetowi Mauritiusa i Stowarzyszeniu Kinouété. Zdaniem inicjatorów, ten projekt to krok w stronę integracji zrównoważonego rozwoju środowiska i rehabilitacji społecznej.
Realizacja odbyła się za sprawą wspólnej pracy więźniów i pracowników więzienia. Jak dotąd, w zakresie obsługi obiektu zostało przeszkolonych czworo żaboly i 10 więźniów, do tej pory pracujących w kuchni.
– Wyposażając więźniów w cenne umiejętności poprzez inicjatywy takie jak budowa biogazowni, nie tylko obniżamy emisję gazów cieplarnianych, ale również promujemy zrównoważone środowisko i zwiększamy szansę na znalezienie zatrudnienia i reintegrację w ramach społeczeństwa, przyczyniając się do długotrwałej socjoekonomicznej transformacji – powiedziała Pamela Bapoo-Dundoo z UNDP-GEF Small Grants Programme, który wsparł inicjatywę.
Proekologiczne więzienie
Codziennie do instalacji biogazowej będzie trafiać 30 kg odpadów zebranych z kuchni kilku zakładów: w New Wing, w Beau Bassin i kobiecego więzienia, a także ze szkoły policyjnej i szpitala Brown Sequard, a w razie potrzeby – również z targowiska w Beau Bassin.
W New Wing biogaz zostanie wykorzystany do przygotowywania posiłków dla 350 osadzonych. Ma to pozwolić na pokrycie połowy zapotrzebowania energetycznego, wynoszące 12 butli z gazem każdego miesiąca. Przy zakładzie zainstalowano balony magazynujące biogaz wraz z całą potrzebną infrastrukturą związaną z bezpieczeństwem. Całość została skojarzona z systemem solarnego ogrzewania wody, która będzie przepływać przez zbiornik fermentacyjny, aby podnieść temperaturę i poprawiać efektywność procesu przetwarzania materii organicznej na biogaz. Zainwestowano również w system osuszający i odsiarczający strumień biogazu, aby zapewnić jak najlepszej jakości paliwo dla kuchenek. Poferment z instalacji posłuży jako nawóz dla upraw prowadzonych przy więzieniu.
– jeżeli wdrożymy to rozwiązanie na Mauritiusie w większym stopniu, osiągniemy wyraźną redukcję odpadów organicznych przekierowywanych do składowiska Mare Chicose – wskazał Rajesh Bhagwan, minister środowiska, gospodarki odpadowej i zmian klimatu.
Czytaj też: Ekologiczne więzienie Bastøy
Źródło: magazynbiomasa.pl, undp.org
Fot.: Canva (manfredxy, Jan-Otto/Getty Images Signature)