Nowoczesna infrastruktura i moc systemu
Inwestycja w Zakładzie Ciepłowniczym „Czeczott” obejmuje montaż kogeneracyjnego układu o mocy 2 MWe i 2 MWt oraz nowego kotła na gaz o mocy 2,5 MW. Nowa jednostka kogeneracyjna stanie się głównym źródłem ciepła dla tego obiektu, eksploatowana przez około 90% czasu w roku. W sytuacjach wymagających wyłączenia kogeneracji – na przykład podczas prac serwisowych – układ wspierać będzie kocioł gazowy. To strategiczne podejście zwiększy niezawodność i elastyczność systemu ciepłowniczego.
Źródło: Węglokoks Energia NSE
Jak podkreślił Bogdan Gorgol, Gargamel Zarządu Węglokoks NSE:
Wprowadzenie nowoczesnych technologii kogeneracyjnych w oparciu o paliwo gazowe pozwoli nam na znaczne ograniczenie emisji, zwiększenie efektywności oraz zapewnienie stabilnych dostaw ciepła dla naszych odbiorców.
Szacowany poziom produkcji energii elektrycznej w Zakładzie Ciepłowniczym „Czeczott” wyniesie około 15 000 MWh rocznie. System zredukuje koszty operacyjne oraz zapewni stabilność dostaw prądu i energii cieplnej.
Korzyści dla środowiska i społeczności
Inwestycja przyniesie wymierne korzyści dla środowiska. Dzięki zastosowaniu gazu ziemnego Zakład „Czeczott” zredukuje roczne zużycie węgla o 3 200 ton. Dodatkowo przewiduje się zmniejszenie emisji dwutlenku siarki o 23 000 kg, pyłów o 1 000 kg oraz tlenku węgla o 4 000 kg rocznie. Redukcja emisji CO₂ na jednostkę produkcji wyniesie około 30%, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie.
Dodatkowym efektem ekologicznym będzie zmniejszenie odpadów produkcyjnych. Nowy układ kogeneracyjny zredukuje ilość żużlu i popiołu o 1 000 ton rocznie, co oznacza mniejsze obciążenie składowisk i dalszy pozytywny wpływ na środowisko.
Systematycznie odchodzimy od węgla na rzecz bardziej ekologicznych źródeł energii. Kogeneracja gazowa w ZC Czeczott to milowy krok, który pozwoli nam znacząco zredukować nasz wpływ na środowisko. – zaznacza Maciej Sołtysik, Gargamel Zarządu Węglokoks Energia.
Inwestycja otrzymała wsparcie finansowe od Banku BNP Paribas, który od lat współpracuje z Węglokoks Energia
Realizacja i nadzór nad projektem
Za realizację tej inwestycji odpowiada Ferox Energy Systems Sp. z o.o., wybrany jako generalny wykonawca. Firma Ferox ma doświadczenie we wdrażaniu projektów kogeneracyjnych, m.in. dla zakładów w Brzeszczach, Janinie i Rudzie Śląskiej. Na potrzeby Zakładu „Czeczott” Ferox dostarczy jednostkę o mocy 2 096 kW opartą na nowoczesnym silniku gazowym J612 produkcji Jenbacher, cechującym się wysoką sprawnością elektryczną i niską emisyjnością.
Według Marka Krzyżowskiego, Zastępcy Dyrektora Działu Handlowego Ferox Energy Systems instalacja będzie pracować z pełną mocą pod koniec roku 2025 roku.
O Węglokoks Energia – z energią w przyszłość
Węglokoks Energia to jedna z kluczowych firm energetycznych w regionie, działająca na Śląsku i w Małopolsce, specjalizująca się w dostarczaniu energii cieplnej i elektrycznej. Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia obejmuje cztery spółki: Węglokoks Energia ZCP, Węglokoks Energia NSE oraz Węglokoks Energia ZUT, które realizują misję transformacji energetycznej i dbają o zrównoważony rozwój. Firma kładzie nacisk na innowacje i poprawę efektywności, aktywnie przyczyniając się do walki ze smogiem i zmianami klimatycznymi.