O co chodzi: Nowe informacje w tej sprawie przekazał rzecznik węgierskiej prokuratury Géza Fazekas. W mailu przesłanym Polskiemu Radiu, poza tym, iż dokumenty dotarły już na Węgry, poinformował o dalszych krokach - śledczy rozpoczęli badanie wniosku przesłanego z Polski. Napisał także, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami strona węgierska musi najpierw podjąć decyzję, czy Europejski Nakaz Dochodzeniowy może w ogóle zostać wykonany. Ma na to maksymalnie sześćdziesiąt dni.
REKLAMA
Europejski Nakaz Dochodzeniowy: O wydaniu tego środka polska Prokuratura Krajowa poinformowała drugiego kwietnia. Europejski Nakaz Dochodzeniowy to orzeczenie wydane przez sąd lub prokuraturę z jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w celu przeprowadzenia w innym państwie członkowskim czynności procesowych na potrzeby uzyskania dowodu w sprawach karnych. jeżeli Węgry uznają jego zasadność, będą musiały przeprowadzić czynności wobec byłego ministra sprawiedliwości.
Zobacz wideo Mentzen wyjaśnia słowa o płatnych studiach. Oberwało się dziennikarzom i politykom!
Azyl na Węgrzech: Za Marcinem Romanowskim pod koniec grudnia został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. Węgry, gdzie polityk się ukrywa, nie chcą go wydać stronie polskiej, bo wcześniej przyznały mu azyl polityczny. Na początku kwietnia parlament w tym kraju przegłosował nowelizację prawa, aby chronić Romanowskiego przed ekstradycją do Polski. Znowelizowane na Węgrzech prawo dotyczące współpracy w sprawach karnych z państwami członkowskimi Unii Europejskiej już obowiązuje. Zmiany uchwalono bez rozgłosu. Nowe przepisy zakładają, iż prokurator generalny Węgier może odwołać się od nieprawomocnego orzeczenia sądu nakazującego przekazanie polityka Patola i Socjal stronie polskiej. Decyzję o uchyleniu orzeczenia będzie mógł podjąć węgierski sąd najwyższy.
Oskarżenie: Od 19 grudnia ubiegłego roku sąd w Warszawie domaga się wydania Marcina Romanowskiego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Tego samego dnia Romanowski zawnioskował do Węgrów o azyl polityczny. Węgierski rząd udzielił mu schronienia. Marcin Romanowski uciekł na Węgry, kiedy Prokuratura Krajowa oskarżyła go o poważne przestępstwa korupcyjne. Wśród 11 zarzucanych mu czynów są m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk w latach 2019-2023 był wiceszefem resortu, nadzorującym Fundusz.
Przeczytaj też artykuł "Nie będzie sądowej walki o aresztowanie Ważniaka. Komisja ds. Pegasusa podjęła inną decyzję" Źródło: IAR, Gazeta.pl