Webinarium IETU: Analiza miejskiej wyspy ciepła w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

1 tydzień temu
Czas1 min

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) zaprasza na specjalistyczne webinarium poświęcone problematyce miejskiej wyspy ciepła (MWC) w kontekście Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wydarzenie odbędzie się 17 kwietnia 2025 roku.

Prezentacja skupi się na analizie atmosferycznej miejskiej wyspy ciepła (AMWC) na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w półroczu ciepłym. Prowadzący przedstawi cząstkowe wyniki badań prowadzonych w ramach pracy magisterskiej realizowanej w Zakładzie Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kontekst naukowy

Miejska wyspa ciepła stanowi jeden z najwyraźniejszych przykładów antropogenicznej modyfikacji klimatu. Zjawisko to polega na występowaniu podwyższonej temperatury powietrza w obszarach zurbanizowanych w porównaniu do otaczających terenów pozamiejskich. MWC jest szczególnie istotna w kontekście postępującej urbanizacji – według prognoz UN-Habitat, do 2050 roku aż 68% światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich.

Rozwój infrastruktury miejskiej prowadzi do fundamentalnych zmian w środowisku geograficznym, w tym modyfikacji adekwatności:

  • radiacyjnych
  • termicznych
  • wilgotnościowych
  • aerodynamicznych

Te przekształcenia sprawiają, iż miasta należy uznać za samoistny czynnik klimatotwórczy, który warunkuje powstanie specyficznego klimatu miejskiego.

Intensywna urbanizacja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czyni ten region szczególnie interesującym obszarem badawczym dla analizy zjawiska miejskiej wyspy ciepła i jej wpływu na lokalne warunki klimatyczne.

Zapraszamy specjalistów z zakresu meteorologii, klimatologii, urbanistyki oraz wszystkich zainteresowanych tematyką miejskiego klimatu i zrównoważonego rozwoju obszarów metropolitalnych.

Szczegółowe informacje i rejestracja.

Cztery międzynarodowe warsztaty w ramach projektu ReBuilt
Idź do oryginalnego materiału