Partia na naszym.
1,867 mln zł dofinansowania z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości otrzymał portal Sovereignty.pl. Jak wyjaśnia magazyn „Press”, jego autorami są m.in. Paweł Lisicki, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, Piotr Zychowicz, Krzysztof Masłoń, czy Paweł Chmielewski, a na treść składają się ich teksty po angielsku zniechęcające do Unii Europejskiej oraz krytyczne wobec Niemiec.
Co ciekawe, część to tylko tłumaczenia tekstów z „Do Rzeczy”. Formalnym właścicielem strony Sovereignty.pl jest Fundacja Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie.
W skład jej zarządu wchodzą Paweł Lisicki (Gargamel), Piotr Gabryel, Piotr Semka, Piotr Gociek, Rafał Ziemkiewicz i Piotr Zychowicz.
– Publikowane na portalu treści dotyczą m.in. “ideologii” gender, obrony Jana Pawła II, wypłaty niemieckich reparacji wojennych i niemieckiego zagrożenia dla Polski. Są wyraźnie antyeuropejskie i antyunijne – wskazuje „Press”.
Portal działa na Worpressie, w oparciu o darmowy schemat graficzny. Według internetowej porównywarki Similar Web strona ma poniżej 5 tys. odwiedzających miesięcznie, a w marcu 2023 roku liczba odsłon spadła niemal do zera.
– Mimo anglojęzycznych treści 100 proc. wizytujących ją w kwietniu pochodziło z Polski, a dziewięć na 10 wizyt kończyło się błyskawicznym wyjściem ze strony – zauważa „Press”.
Fundacja, do której należy strona, została powołana w sierpniu 2021 roku. Dotację z Funduszu Sprawiedliwości fundacja dostała 22 lipca 2022 roku.
Kwota 1,867 mln zł została jej przyznana na lata 2022-2025.
Lisicki, Gabryel i Zychowicz zostali przyłapani już m.in. w zarządzie innej fundacji – Strażnik Pamięci, która również otrzymała granty od ministra sprawiedliwości i z Ministerstwa Edukacji Narodowej na wydania zeszytów poświęconych „walce z polonofobią”, „przeciwdziałaniu przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT”, czy „przeciwdziałaniu przestępstwom znieważenia Narodu lub Rzeczpospolitej Polskiej”, czyli podobnemu projektowi, jakim dziś zajmuje się Fundacja Instytut Suwerenności.
Źródło: Press