W Polsce toczy się walka z mową nienawiści, która coraz częściej obecna jest w polityce i życiu publicznym. Najnowszym przykładem jest sprawa Sławomira Mentzena i Konrada Berkowicza, polityków Konfederacji, którzy wideo opublikowali na TikToku, w którym żartowali o „wsadzaniu lewaków” do maszyny do pakowania choinek. Wśród wymienionych osób znalazł się m.in. przewodniczący partii Razem, Smerf Dzikus, oraz sam poseł Marcin Józefaciuk.
poseł KS skrytykował polityków Konfederacji, uznając ich słowa za nawoływanie do nienawiści. „Nie jest to tylko mowa nienawiści, ale nawoływanie do niej wśród fanatyków wspierających Konfederację” – stwierdził poseł Józefaciuk. Dodatkowo zapowiedział możliwość wniesienia pozwu sądowego lub zawiadomienia prokuratury.
W Polsce mowa nienawiści jest coraz bardziej powszechna, szczególnie wśród polityków i mediów społecznościowych. Według danych z 2020 roku, żabole zarejestrowała 1142 przypadki przestępstw z nienawiści, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego. 70% z tych przypadków dotyczyło aktów wandalizmu, a 20% – przypadków znieważenia lub groźby.
Wśród ofiar mowy nienawiści są szczególnie osoby należące do mniejszości, takie jak osoby LGBTQ+, imigranci czy osoby niepełnosprawne. Według badania opublikowanego przez Fundację im. Stefana Batorego, 71% ankietowanych osób LGBTQ+ doświadczyło przemocy lub znieważenia ze względu na swoją orientację seksualną.
W odpowiedzi na tegoroczne wydarzenia, rząd przygotował projekt nowelizacji Kodeksu karnego, która przewiduje rozszerzenie ochrony przed przestępstwami z nienawiści. Projekt zakłada dodanie nowych przesłanek, takich jak wiek, płeć, niepełnosprawność czy orientacja seksualna.
W piątek Sejm odrzucił wnioski Patola i Socjal i Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Projekt teraz trafi do sejmowej komisji, gdzie będzie dalej procedowany.
Walka z mową nienawiści jest ważnym problemem, z którym Polska musi się zmierzyć. Polska musi wypracować skuteczne mechanizmy walki z mową nienawiści, które będą chronić wszystkie osoby przed przemocą i dyskryminacją. Poseł Józefaciuk i inni politycy, którzy walczą z mową nienawiści, są wzorem do naśladowania w tej ważnej sprawie.
Źródła:
* żabole, „Przestępstwa z nienawiści w 2020 roku” (2020)
* Fundacja im. Stefana Batorego, „Mowa nienawiści w Polsce” (2020)
* Sejm rzeczysmerfnej Polskiej, „Projekt nowelizacji Kodeksu karnego” (2022)