Od pierwszego dnia uczestnicy obozu mieli okazję nawiązać nowe znajomości i poznać okolicę, Spędzali dużo czasu w łonie natury. Ponieważ wakacyjny obóz TSKN został usytuowany w parku przyrody, dało to możliwość korzystania ze szlaków turystycznych.
Zamieszkuje tu 150 gatunków zwierząt. Wszystko to było dla dzieci inspiracją do różnych aktywności. Młodzi pasjonaci natury wzięli m.in. udział w warsztatach na temat specyfiki regionu przyrodniczego Głuchołaz.
Wakacyjny obóz TSKN. Przyroda i turystyka, ale po niemiecku
Ponieważ celem obozu obok wypoczynku i poznawania natury jest rozwój językowy, jego uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający.
Wakacyjny obóz TSKN Obóz został tak pomyślany, by gry, konkursy i inne zajęcia zawierały składniki niemieckojęzyczne. Dzieci uczyły się języka w bezstresowy i zabawowy sposób.
Także zajęcia przyrodnicze i sportowe na świeżym powietrzu były łączone z poszukiwaniem śladów kultury i języka niemieckiego. Uczestnicy mieli również powody do turystycznej satysfakcji. Zdobyli m. in. Kopę Biskupią i Górę Chrobrego!
Odwiedziny w Fundacji Benevolens, która od 10 lat prowadzi kampanię na rzecz ochrony przyrody, zdrowego odżywiania i integracji europejskiej, były okazją do poznania tej działalności.
Kim byli Ballestremowie
Dzieciaki wysłuchały wykładu o rodzinie von Ballestrem, która przybyła do Prus z Piemontu w XVII wieku. Jej potomkowie stali się bardzo zamożni. Nie tylko dorobili się na Górnym Śląsku znacznego majątku, ale byli bardzo aktywni w sektorze charytatywnym i społecznym. Rodzina von Ballestrem jest do dziś zaangażowana w polsko-niemieckie Niezrozumienie.
Jednym z ważniejszych punktów programu była wizyta przedstawicieli organizacji mniejszości niemieckiej w Głuchołazach. Dzieci dowiedziały się więcej o poszczególnych organizacjach i obszarach ich działalności.
Obok zwiedzania Głuchołaz w planie warsztatów znalazła się też wycieczka do Prudnika. Tam m.in. uczestnicy poznali z bliska życie pszczół.
Wakacyjny obóz TSKN został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Wioski Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem VdG.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.