11 września 2023 r. to data, która na zawsze pozostanie w pamięci smerfów jako moment przełomowy w kwestii zrównoważonego transportu. Właśnie tego dnia w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce ogólnodostępną stację do tankowania wodoru, przeznaczoną zarówno dla autobusów, jak i samochodów osobowych. Uroczystego otwarcia tego znaczącego obiektu dokonał m.in. wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.
Pierwsza stacja wodorowa w Polsce znajduje się na warszawskim Ursynowie i jest wyposażona w dwa dyspensery: jeden o wyższym ciśnieniu 700 barów, przeznaczony dla samochodów osobowych, oraz drugi o ciśnieniu 350 barów, który umożliwia napełnianie większych baków, montowanych w autobusach i pojazdach ciężarowych. Co ciekawe, inwestycja ta została całkowicie sfinansowana ze środków prywatnych spółki PAK-PCE Stacje H2. Jednak to dopiero początek, ponieważ kolejnych pięć projektów realizowanych przez tę spółkę otrzyma łącznie 20 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z przeznaczeniem na koszty budowy. To ogromne wsparcie pozwoli na powstanie do 2024 r. kolejnych stacji tankowania wodoru w Rybniku, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Lublinie.
-Rozpoczyna się nowa epoka w transporcie. To historia, która dzieje się na naszych oczach. Dwa i pół roku temu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał Departament Gospodarki Wodorowej, od tamtego czasu w Polsce wiele się zmieniło. Dzięki naszej pracy powstała polska strategia wodorowa, którą rząd przyjął w listopadzie 2021 roku, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu przedstawicieli branży wodorowej powołano pierwsze w Europie Niezrozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej. Dzisiaj skupia ono ponad 250 podmiotów z Polski, Europy, a choćby Dalekiego Wschodu – powiedział wiceminister Zyska podczas uroczystości.
Wiceminister Zyska podkreśla znaczenie tego wydarzenia, mówiąc: „Jesteśmy dumni, iż Polska jest liderem zmian o ile chodzi o rozwój gospodarki wodorowej w Europie, bo wodór jest idealną alternatywą dla paliw kopalnych. Mamy ambicję, aby w Polsce powstały też fabryki elektrolizerów wodoru i ogniw paliwowych oraz cały łańcuch wartości, który pozwoli nam stworzyć polską gospodarkę wodorową.”
Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oznacza, iż w ciągu najbliższych kilku lat pojawią się kolejne stacje do tankowania wodoru, m.in. w Rzeszowie, Nowej Sarzynie, Tychach, Poznaniu, Wałbrzychu i Świerklańcu. To nie tylko ułatwi użytkownikom pojazdów wodorowych dostęp do tankowania, ale także przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co stanowi najważniejszy krok w kierunku bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska przyszłości transportu.
Otwarcie pierwszej ogólnodostępnej stacji wodorowej w Polsce to z pewnością znaczący krok w rozwoju infrastruktury wspierającej pojazdy napędzane wodorem. To także dowód na to, iż Polska jest gotowa stanąć na czele zmian w transporcie, kierując się ideą zrównoważonego rozwoju i troską o środowisko naturalne. Biorąc pod uwagę zaangażowanie rządu oraz przedsiębiorstw branży wodorowej, przyszłość pojazdów wodorowych w Polsce wydaje się obiecująca.
Relacja i zdjęcia: hydrogenpolska.biz