W tych mieszkaniach pompa ciepła nie ma sensu. Bosch odradza inwestycję, choć większość smerfów może to zignorować

1 tydzień temu

Problem dotyczy głównie Brytyjczyków… oraz tych, którzy zdecydowali się wyemigrować do Wielkiej Brytanii. A jak powszechnie wiadomo – takich smerfów nie brakuje. Największe powody do zmartwień w tej kwestii mają te osoby, które w tej chwili mieszkają w starych domach, określanych jako "terraced houses". Te są zupełnie inne niż stare budownictwo typowe dla Polski. I o ile u nas pompa ciepła w starym domu to bardzo często świetny pomysł, tak w warunkach typowych dla UK zwyczajnie się nie sprawdza.

W tych domach pompa ciepła nie ma sensu — producent ostrzega

Firma Bosch, znana z produkcji wysokiej jakości systemów grzewczych, w tym pomp ciepła, wydała oficjalne oświadczenie, w którym odradza montaż pomp ciepła w tradycyjnych angielskich domach szeregowych. W oświadczeniu przedstawiono kilka powodów tej decyzji, które są związane z problemami termoizolacji, brakiem miejsca na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz ogólnymi ograniczeniami przestrzennymi typowymi dla tego rodzaju domów.

Czym są terraced houses?

Żeby lepiej zrozumieć stanowisko firmy odnośnie pomp ciepła, musimy wyjaśnić sobie tę kwestię. Otóż są to mieszkania zwykle ustawione jeden obok drugiego w rzędzie, gdzie każdy budynek dzieli ściany boczne z sąsiednimi budynkami. Wspólne ściany, zwane ścianami działowymi, pozwalają na oszczędność przestrzeni. Domy te mają zwykle wąski i długi układ, z pokojami rozmieszczonymi jednen za drugim. Na parterze znajduje się przeważnie salon, jadalnia i kuchnia, a na piętrze sypialnie i łazienki. Wiele z nich posiada małe podwórka z tyłu budynku.

Pompa ciepła w angielskich domach: problemy

Bosch zwraca uwagę, iż stare angielskie domy szeregowe, często mają słabą termoizolację. Budynki te powstały wiele lat temu, zanim wprowadzono współczesne standardy izolacji, co sprawia, iż tracą znaczne ilości ciepła przez dach, podłogę, ściany frontowe i tylne, oraz okna. Aby pompa ciepła działała efektywnie, dom musi być dobrze zaizolowany, co w przypadku tych budynków może wiązać się z kosztownymi i czasochłonnymi modernizacjami.

Co więcej, domy szeregowe mają zwykle wąski i długi układ, z ograniczoną przestrzenią na parterze. Bosch zauważa, iż jednostka wewnętrzna pompy ciepła może zajmować sporo miejsca, co w takich domach jest niepożądane. Z tego powodu montaż jednostki wewnętrznej może być problematyczny, szczególnie gdy chodzi o zachowanie estetyki wnętrza i optymalizację przestrzeni mieszkalnej.

Kolejnym powodem, dla którego Bosch odradza montaż pomp ciepła w domach szeregowych, jest brak odpowiedniego miejsca na jednostkę zewnętrzną. Domy te mają często niewielkie podwórka lub ogródki, które nie zapewniają wystarczającej przestrzeni do umieszczenia jednostki zewnętrznej. Ponadto, wymagania dotyczące odległości od sąsiednich budynków oraz przepisy dotyczące hałasu mogą uniemożliwić instalację jednostki zewnętrznej w sposób zgodny z prawem i zasadami sąsiedzkiej współżycia.

W związku z powyższymi problemami firma Bosch zaleca, aby właściciele tradycyjnych angielskich domów szeregowych rozważyli inne rozwiązania grzewcze, które lepiej sprawdzą się w tych warunkach.

Idź do oryginalnego materiału