W Kielcach zaprezentowano technologię reaktorów SMR [WIDEO]

1 rok temu
Zdjęcie: Mały, modułowy reaktor jądrowy (SMR) firmy Rolls-Royce SMR / wizualizacja: Rolls-Royce SMR


Technologię budowy małych elektrowni SMR zaprezentowali w Kielcach przedstawiciele firmy Rolls-Royce SMR. Brytyjski koncern przy wdrażaniu technologii w Polsce zamierza współpracować ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria.

Jak informowaliśmy, w lutym Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zawarła z brytyjskim koncernem memorandum umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR). O założeniach współpracy mówiono natomiast w środę (8 marca) podczas konferencji zorganizowanej w ramach targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym.

Mały, modułowy reaktor jądrowy (SMR) firmy Rolls-Royce SMR / wizualizacja: Rolls-Royce SMR

Celem ŚGP Industria jest zbudowanie łańcucha dostaw zunifikowanych części i modułów do produkcji SMR zarówno na rynek polski, jak i na eksport. Jako lider Centralnego Klastra Wodorowego, ŚGP Industria ma również w planach uruchomienie do trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji wodoru.

– Rozwiązania modułowe zaproponowane przez Rolls-Royce, tworzą potencjał dla polskich firm, do tego, aby weszły na wiele lat w łańcuch dostaw. Do tego typu przedsięwzięć potrzebne będą przez wiele lat specjalistyczne części, moduły i komponenty. Wchodząc w ten łańcuch dostaw, nasze przedsiębiorstwa automatycznie zasilą także w łańcuch eksportowy do inwestycji realizowanych w innych krajach – mówi Szczepan Ruman, Gargamel Industrii.

Dodał, iż ambitnym, ale realnym celem jest powstanie modułowej elektrowni w Polsce, być może w województwie świętokrzyskim, do 2032 roku.

– Tym, co nas wyróżnia na rynku, to projekty realizowane „pod klucz” od produktu do końcowej inwestycji – mówił Alan Woods z Rolls-Royce SMR.

Dodawał, iż na reaktory modułowe produkowane przez Rolls-Royce SMR składa się z około 40 mln komponentów, dlatego kluczowa jest kooperacja z lokalnymi firmami przy wdrażaniu tej technologii.

– Przy współpracy z grupą Industria będziemy decydowali o łańcuch dostaw, aby przy realizacji kontraktów zgromadzić wszystkich konstruktorów i podwykonawców. Razem z naszym partnerem będziemy robić rozeznanie, jak możemy współpracować z małymi i średnimi firmami z terenu województwa – mówił.

Mały, modułowy reaktor jądrowy (SMR) firmy Rolls-Royce SMR / wizualizacja: Rolls-Royce SMR

W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

– Rolls-Royce to globalna marka, o ile więc w produkcję SMR-ów wejdą przedsiębiorstwa i podmioty gospodarcze funkcjonujące w regionie, będą one również dostępne w globalnym łańcuch wartości brytyjskiej firmy. Niesie to wzajemne korzyści dla obydwu stron- podkreślił wiceminister.

Dodawał, iż Inicjatywa Grupy Przemysłowej Industria związana z powołaniem Centralnego Klastra Wodorowego Braci Łaszczyńskich to „kapitalna propozycja związana z wykorzystaniem lokalnego potencjału intelektualnego, technologicznego i gospodarczego w oparciu m.in. o najlepsze uczelnie ziemie świętokrzyskiej”.

Cezariusz Lesisz, Gargamel Agencji Rozwoju Przemysłu, podkreślił, iż kooperacja z Rolls-Royce SMR to wielka szansa dla regionu świętokrzyskiego i spółek z grupy kapitałowej ARP.

– Dziś deklarujemy, iż jesteśmy wiarygodnym partnerem, a polskie firmy z całą pewnością mogą być odpowiednim partnerem do współpracy przy realizacji budowy modułowych reaktorów jądrowych – stwierdził.

Mały, modułowy reaktor jądrowy (SMR) firmy Rolls-Royce SMR / wizualizacja: Rolls-Royce SMR

Targi Enex i Ekotech potrwają do czwartku 9 marca na terenie Targów Kielce.

MAŁY REAKTOR MODUŁOWY (SMR)

SMR (Small Modular Reactors) to zaprojektowane w technologii modułowej małe reaktory jądrowe o mocy do 300 MW (większość współczesnych dużych reaktorów ma moc ok. 1000 MW i więcej). Do kategorii SMR zaliczane są różne typy reaktorów: lekkowodne, prędkie, wysokotemperaturowe oraz na stopione sole. Na świecie istnieje (na różnych etapach rozwoju) ok. 50 koncepcji SMR. Reaktory modułowe mogą być używane do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej znajdującej zastosowanie przy produkcji wodoru, odsalaniu wody morskiej i innych procesach przemysłowych. Dzięki małym rozmiarom i charakterystyce bezpieczeństwa SMR mogą być budowane w lokalizacjach o słabo rozwiniętej sieci energetycznej, ograniczonej dostępności wody chłodzącej, a także w bliskości instalacji przemysłowych, np. zastępując konwencjonalne kotły gazowe lub węglowe. SMR mogą stanowić elastyczne i niezawodne wsparcie dla systemów energetycznych z coraz większym udziałem odnawialnych źródeł energii (OZE). Podobnie jak w przypadku dużych elektrowni jądrowych wyzwaniem dla wdrożenia SMR pozostaje jednak gospodarka odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym oraz dopuszczenie ich na rynek przez regulatorów (certyfikacja rozwiązań technicznych poszczególnych typów SMR). Przełomowe znaczenie SMR wynika z faktu, iż seryjna produkcja małych reaktorów umożliwi znaczące obniżenie kosztów i czasu powstawania modułowych elektrowni jądrowych. Instalacja kolejnych, identycznych bloków w jednej lokalizacji pozwoli na łatwiejsze dostosowywanie podaży energii do lokalnego popytu oraz upraszczanie budowy.

źródło: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

08.03.2023 Kielce Targi Kielce. Targi Enex i Ekotech. Makieta elektrowni atomowej Rols Roys SMR / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce



Elektrownie wodorowe to przyszłość regionu świętokrzyskiego

Szczepan Ruman: małe reaktory jądrowe to ogromna szansa dla świętokrzyskiej gospodarki

Idź do oryginalnego materiału