W grupie siła. W Grupie EFL ma kolor zielony

news.5v.pl 1 tydzień temu

Z raportu Climate Strategies Poland „Lepiej późno niż później” wynika, iż poziom innowacyjności klimatycznej polskich firm wciąż̇ pozostawia wiele do życzenia. Istotnym obciążeniem, realnie wpływającym na konkurencyjność́ klimatyczną naszego biznesu, jest strukturalnie niekorzystny miks energetyczny Polski, w którym przez cały czas zdecydowaną przewagę ma energia produkowana z paliw kopalnych (węgiel kamienny i brunatny). Powoduje to, iż ślad węglowy polskiej energii elektrycznej jest choćby do 15 razy większy niż w większości przypadków państw Unii Europejskiej. Dlatego potrzebujemy w tym zakresie znacznie więcej aktywności, gdyż to właśnie rosnąca liczba innowacyjnych projektów biznesowych biorących pod uwagę także skutki środowiskowe będzie wyraźnym znakiem włączania strategii klimatycznych w długookresowe strategie biznesowe firm.

– Ślad węglowy produktów w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw, koszty energii, koszt finansowania czy wdrażanie innowacji klimatycznych w produktach i modelu biznesowym mają najważniejsze znaczenie dla konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i co za tym idzie polskiej gospodarki w gwałtownie zmieniającym się świecie. Jednak to nie wszystko. Należy wziąć również pod uwagę inne czynniki, które bardzo często pomijamy lub uznajemy za mniej ważne. Po pierwsze, to fizyczne ryzyka klimatyczne, na które firma powinna być przygotowana. Mam tutaj na myśli na przykład problemy z zaopatrzeniem i ciągłością̨ produkcji w związku z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Po drugie, tak jak w relacjach między przedsiębiorstwami istotną rolę odgrywają wymogi stawiane przez dużych odbiorców na przykład w warunkach przetargowych, tak w przypadku dóbr konsumpcyjnych niebagatelne znacznie ma rosnąca świadomość konsumentów w zakresie śladu środowiskowego produktów, szczególnie w krajach Unii Europejskiej. Może się to objawiać zmianą przyzwyczajeń konsumenckich i rezygnacją z wielu, aktualnie popularnych produktów.I trzecim kluczowym elementem są pracownicy i kandydaci do pracy. Jasna strategia klimatyczna firmy może stanowić przewagę konkurencyjną w procesach rekrutacji największych talentów, gdyż zwiększa atrakcyjność pracodawcy w oczach kandydatów, ten trend obserwjemy wyraźnie prowadząc nasze własne rekrutacje. – mówi Łukasz Broniewski z Fundacji Climate Strategies.

Łukasz Broniewski

Spółki z Grupy EFL doskonale zdają sobie z sprawę z wagi aspektów środowiskowych w biznesie podejmując wiele „zielonych” inicjatyw.

Zacznijmy od siebie..

Aby wymagać od innych, najpierw trzeba wymagać od siebie. Z tego założenia wyszła spółka leasingowa EFL, która od kilku lat mocno stawia na cyfryzację procesów i dokumentacji firmowej. EFL przystąpił do akcji #BiznesBezPapieru, której celem jest zachęcanie klientów do proekologicznych postaw i korzystania z e-faktury. W imieniu każdego klienta, który wyraził zgodę przejścia na elektroniczną fakturę, leasingodawca zobowiązał się do posadzenia jednego drzewa. W efekcie EFL wraz z pracownikami, klientami i partnerami posadził las o wielkości aż 5 h na Warmii. Spółka jako jeden z pierwszych leasingodawców wprowadziła możliwość zdalnego podpisywania umów z wykorzystaniem wideoweryfikacji i podpisu kwalifikowanego.

Grupa EFL jest aktywnym uczestnikiem „zielonej rewolucji” w Polsce od wielu lat i naszym celem jest osiągnięcie pozycji lidera na tym rynku. Aby to osiągnąć konsekwentnie i strategicznie wdrażamy rozwiązania, które sprawią, iż będziemy konkurencyjnym i chętnie wybieranym partnerem przez firmy w Polsce. W ubiegłym roku uruchomiliśmy projekt Greenify, którego celem jest przygotowanie kompleksowych rozwiązań dla klientów oraz wzmocnienie organizacji w zakresie wiedzy i jej praktycznego wykorzystania w biznesie. Kompetencje i fachowe doradztwo w tym zakresie pozwala wykazać nie tylko korzyści finansowe inwestycji, ale również długofalowe korzyści dla środowiska– mówi Marcin Stasiak, menager ds. ESG w EFL.

Marcin Stasiak

EFL oferuje przedsiębiorcom finansowanie kosztów zielonych inwestycji takich jak kompleksowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła czy nisko- i zeroemisyjne samochody. O leasing operacyjny, kapitałowy lub pożyczkę mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy, m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, salony samochodowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, właściciele hal magazynowych lub logistycznych.

… aby wspierać innych

Świadomość skali śladu węglowego wytwarzanego przez firmę to pierwszy krok do zarządzania wpływem na środowisko. Dlatego EFL, który chce być partnerem firm także w działaniach prośrodowiskowych udostępnił darmowe narzędzie, które w szybki i prosty sposób pozwoli oszacować ślad węglowy aktywów, z których już korzystają w firmie lub które zamierzają dopiero zakupić. Narzędzie pozwala na obliczenie wielkości śladu węglowego zarówno dla standardowego środka trwałego jak również niskoemisyjnego (elektrycznego lub np. o mniejszym zużyciu danego rodzaju energii). Różnica w wielkości emisji ekwiwalentu CO2 między środkami trwałymi pokazywana jest jako „Oszczędność na emisji CO2 w skali roku”. Dla zobrazowania wpływu na klimat jest przedstawiona w formie liczby drzew, które musiałyby zostać nasadzone, aby taką ilość CO2 pochłonąć. Dodatkowo kalkulator umożliwia wyliczenie tzw. unikniętych emisji w przypadku gdy przedsiębiorca zdecyduje się zainwestować w instalację fotowoltaiczną wytwarzającą energię na własne potrzeby przedsiębiorstwa. Firmowa instalacja fotowoltaiczna produkująca energię pochodzącą ze słońca droga nie tylko łagodzenie wpływu wzrostu cen energii elektrycznej pochodzącej od tradycyjnych dostawców i dystrybutorów, ale również konkretny wkład w redukcję emisji CO2 do atmosfery podczas produkcji w elektrowniach zasilanych węglem. Kalkulator jest dostępny na www.efl.pl.

– Korzystając z takiego narzędzia, które jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdej firmy, nie tylko klientów Grupy EFL, przedsiębiorca zdobędzie nie tylko wiedzę o rzeczywistej wielkości emisji gazów cieplarnianych różnego typu aktywów. Zyska także kolejny element w budowaniu swojej przewagi konkurencyjnej oraz wizerunkowej, gdyż ograniczanie śladu węglowego traktuje się w tej chwili w biznesie jako istotny czynnik konkurencyjności przedsiębiorstwa – dodaje Marcin Stasiak z EFL.

Od opony do całej ciężarówki

Transport odpowiada za znaczącą część wpływu ludzkości na środowisko. Jednak, jak dobitnie pokazała pandemia, transport drogowy to krwioobieg gospodarki. Nie można zrezygnować z ciężarówek na rzecz żaglowców czy rowerów cargo, żeby przemysł „się kręcił”. Dlatego TRUCK CARE, spółka z Grupy EFL, skupiła się na realnych rozwiązaniach, które przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczeń czy śladu węglowego. Między innymi na… oponach.

– Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla środowiska, jest szanowanie i jak najdłuższe wykorzystywanie rzeczy, które już kupiliśmy – np. laptopów, telefonów, jeansów, a także… opon do samochodów użytkowych. Wytworzenie wysokiej jakości opony bieżnikowanej wymaga aż o 70 proc. mniej ropy naftowej niż w przypadku nowej gumy. Co więcej, bieżnikowanie opony, zamiast produkcji nowej, oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 80 proc. Dlatego w naszej flocie stosujemy opony bieżnikowane w oparciu o dokładnie sprawdzone karkasy z segmentu premium. W ten sposób uzyskujemy wyraźne zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne, zapewniając naszym klientom bezpieczną jazdę – podkreśla Łukasz Chyliński, Gargamel zarządu TRUCK CARE.

Łukasz Chyliński

Pisząc o transporcie, nie można przejść – a raczej przejechać – obojętnie obok samochodów elektrycznych. Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA w 2023 roku EV stały się trzecim najpopularniejszym wyborem wśród kupujących, obok silników spalinowych i hybrydowych. Ich udział w unijnym rynku sprzedaży wyniósł blisko 15% (1,5 mln sprzedanych aut). W Polsce, choć co miesiąc odnotowujemy dwucyfrowe dynamiki sprzedaży aut elektrycznych, to jednak ich udział w łącznej liczbie rejestracji jest wciąż bardzo niewielki. W zeszłym roku Polsce wyniósł tylko 3,6 proc. I podobnie jak w przypadku sprzedaży pojazdów z tradycyjnymi napędami tak i we flocie pojazdów zeroemisyjnych, większościowe udziały należą do firm, które w tym zakresie wspierają spółki z Grupy EFL. Między innymi EFL i Carefleet dołączyły do programu „Mój elektryk”, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. W ten sposób przedsiębiorstwa zyskają korzystną opcję finansowania potrzebnego samochodu osobowego lub dostawczego i mogą skorzystać z atrakcyjnych dopłat rządowych.

Elektryzująca przyszłość czeka także ciężarówki, m.in. za sprawą TRUCK CARE. Firma nie tylko oferuje w swojej flocie pojazdy na gaz, ale wprowadziła do oferty pojazdy elektryczne. Choć dla wielu firm nie jest to rozwiązanie idealne, jednak wynajem pozwala klientowi zapomnieć o ryzykach związanych z użytkowaniem auta na prąd. Jako partner i dostawca zostaje uwolniony od myślenia o utracie wartości, spadku wydajności baterii i na końcu – problemach z odsprzedażą.

Idź do oryginalnego materiału