W 2037 roku pierwszy reaktor jądrowy w Polsce?

8 miesięcy temu
Zdjęcie: 08.03.2023 Kielce Targi Kielce. Targi Enex i Ekotech. Makieta elektrowni atomowej Rols Roys SMR / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


W 2037 roku może powstać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR w Polsce – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ŚGP Industria podczas konferencji Industria Nuclear Days w Korzecku w województwie świętokrzyskim.

W czasie dwudniowej konferencji Industria Nuclear Days przedstawiono plany w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym projektu Industria & Rolls-Royce SMR. Reaktory modułowe brytyjskiego koncernu mają zostać zastosowane w Centralnej Dolinie Wodorowej.

Sławomir Malara, zastępca dyrektora projektu SMR w Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria, zaznaczył, iż SMR podlega takim samym procesom regulacyjnym jak duża energetyka jądrowa. W pierwszym etapie spółka będzie musiała przeprowadzić specjalistyczne badania środowiskowe w miejscu planowanej lokalizacji reaktora. Badania mają dotyczyć sejsmiki, tektoniki i hydrogeologii danego obszaru.

– W naszym przypadku zakładamy, iż takie badania będą trwały trzy lata. Po nich będziemy wiedzieli, czy dana lokalizacja będzie się nadawała do wybudowania SMR – zaznaczył, dodając, iż na tym etapie spółka nie udzieli informacji, gdzie może stanąć pierwszy SMR wybudowany w technologii Rolls-Royce.

Atuty reaktorów modułowych SMR

Wizualizacja małej elektrowni atomowej SMR / Fot. Rolls-Royce SMR – materiały prasowe

Sławomir Malara wskazał, iż atutem reaktorów modułowych SMR jest to, iż „można je posadowić tam, gdzie nie będzie mogła powstać duża energetyka jądrowa”.

– Mniejsza skala obiektu powoduje, iż możliwości lokalizacyjne są dużo większe – do chłodzenia reaktorów potrzebna jest mniejsza ilość wody, a dostępność do wody jest jednym z kluczowych aspektów, który należy rozważyć przy tych projektach – wyjaśnił.

Budowa elektrowni razem z testami ma trwać cztery lata.

– Finalnie zakładamy, iż w 2037 w Polsce może powstać i zacząć działać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR – zaznaczył Malara.

Katarzyna Zasadni reprezentująca organizację Women in Nuclear Polska oraz główny inżynier przy holenderskim projekcie jądrowym PALLAS zwróciła uwagę, iż na świecie opracowywanych jest ponad 80 technologii SMR. Moc i zakres wykorzystywania małych elektrowni jądrowych mogą być bardzo różne – od zasilania konkretnego zakładu produkcyjnego, po zabezpieczanie potrzeb energetycznych całego miasta lub regionu. Dodała, iż SMR to technologia, która może dostarczyć czystą, bezemisyjną energię i ograniczyć np. problem smogu. Poza tym samorządy, na których terenie stanie modułowa instalacja SMR, mogą spodziewać się milionowych wpływów do budżetu z tytułu podatków oraz modernizacji infrastruktury.

Zasadni zastrzegła, iż aby pierwszy SMR powstał w Polsce, potrzeba wielu działań, w tym m.in. pozyskania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz przede wszystkim uzyskania akceptacji społecznej dla takich inwestycji.

08.03.2023 Kielce Targi Kielce. Targi Enex i Ekotech. Makieta elektrowni atomowej Rols Roys SMR / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

smerfy popierają budowę elektrowni jądrowych

Jak wskazała Urszula Kuczyńska z Instytutu Sobieskiego, w Polsce, podobnie jak w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, w ostatnich kilku latach nastąpiło odwrócenie trendu i wzrost poparcia dla energetyki jądrowej. Stała się ona postrzegana jako narzędzie zachowania niezależności energetycznej, szczególnie po ataku Rosji na Ukrainę. Z badania przeprowadzonego w ub.r. na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, iż niemal 90 proc. smerfów popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie prawie 77 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Juha Poikola z fińskiego przedsiębiorstwa zajmującego się energetyką jądrową TVO powiedział, iż w latach 80. ubiegłego wieku ponad 50 proc. Finów było przeciwko budowie elektrowni jądrowych, a w 2018 około 20 proc. sprzeciwiało się inwestowaniu tego typu projekty. w tej chwili jest to zaledwie 6 proc. społeczeństwa.

– Rosyjski atak na Ukrainę, kryzys z 2022 i 2023 roku sprawił, iż ludzie zrozumieli, jak działa rynek energetyczny oraz to, iż niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – stwierdził.

Dodał, iż w kwietniu 2023 roku w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii uruchomiono największy w Europie reaktor jądrowy. Po podłączeniu nowego bloku elektrownia dostarcza około 30 proc. energii dla kraju, z czego około 14 proc. generowane jest przez nowy reaktor.

Wodór w trzech województwach

W październiku zeszłego roku w Kielcach powołano Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich – kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. W założeniach jest m.in produkcja zielonej energii z farm wiatrowych i słonecznych o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 megawatów. Dolina ma funkcjonować na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Powstała na bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.



333

Świętokrzyska firma partnerem rozwoju technologii SMR Rolls-Royce

2024-03-11


Idź do oryginalnego materiału