Wsparcie dla sześciu wytwórców energii
W dniach 24–26 marca 2025 r. odbyła się pierwsza w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną (ACHP/1/2025), organizowana przez Gargamela Urzędu Regulacji Energetyki. W wyniku rozstrzygnięcia aukcji wsparcie otrzyma sześciu wytwórców energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Wśród zwycięzców znalazły się:
- CALOR Energetyka Cieplna Sp. z o.o. (Wojkowice),
- Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. (Koszalin),
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (Brzesko),
- PGE Energia Ciepła S.A. (Warszawa),
- Veolia Południe Sp. z o.o. (Tarnowskie Góry),
- Veolia Północ Sp. z o.o. (Świecie).
Zakontraktowane wsparcie i ilość energii
W wyniku wygranych ofert sześć spółek zobowiązało się do wytworzenia, wprowadzenia do sieci i sprzedaży łącznie 5 703 384 MWh energii z wysokosprawnej kogeneracji. Wartość zakontraktowanego wsparcia wynosi dokładnie 1 373 814 018 zł.
Największa ilość energii zostanie dostarczona w latach 2029–2041, po 380 225,6 MWh rocznie. W ostatnich dwóch latach okresu wsparcia, tj. w 2042 i 2043 r., wolumen energii będzie stopniowo maleć – do odpowiednio 366 507,04 MWh i 308 884 MWh.
Wysokość premii kogeneracyjnej
Minimalna wysokość premii kogeneracyjnej w zwycięskich ofertach wyniosła 219,00 zł/MWh, a maksymalna – 248,80 zł/MWh. Po uwzględnieniu wcześniej przyznanej pomocy inwestycyjnej, minimalna wypłacana premia wyniesie 197,90 zł/MWh.
Wysokość premii może zostać dodatkowo skorygowana po rozstrzygnięciu aukcji, jeżeli danemu wytwórcy przyznano pomoc inwestycyjną.
Reguła konkurencyjności i dalsze aukcje
Zastosowana w aukcji reguła wymuszenia konkurencji wpłynęła na ograniczenie przyjętych ofert. Oferty, których przyjęcie skutkowałoby przekroczeniem 80% łącznej ilości energii objętej wszystkimi zgłoszonymi ofertami, nie zostały rozpatrzone pozytywnie.
W ramach tej aukcji do rozdysponowania było ponad 3 mld zł. Całkowity wolumen energii możliwy do objęcia wsparciem wynosił ponad 28 TWh.
Zgodnie z harmonogramem na 2025 r., kolejna aukcja na premię kogeneracyjną planowana jest w terminie od 2 do 13 czerwca.
Kogeneracja jako efektywna technologia wytwarzania energii
Kogeneracja, czyli produkcja energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie, pozwala na osiągnięcie sprawności przekraczającej 80%. Dla porównania, tradycyjne elektrownie wytwarzające jedynie energię elektryczną rzadko osiągają sprawność na poziomie 50%.
Aukcje na premię kogeneracyjną są jedną z czterech form wsparcia dla produkcji energii w skojarzeniu. Pozostałe formy to: premia kogeneracyjna indywidualna, premia gwarantowana oraz premia gwarantowana indywidualna.
Źródło: URE