Nordlicht 1 i 2 – najważniejszy projekt dla transformacji energetycznej Niemiec
Budowa morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i Nordlicht 2 ma rozpocząć się w 2026 roku. Zakończenie prac i uruchomienie farm planowane jest na 2028 rok. Inwestycja zlokalizowana będzie 85 kilometrów na północ od wyspy Borkum na Morzu Północnym.
Nordlicht 1 osiągnie moc ok. 980 MW, co uczyni ją największą morską farmą wiatrową w Niemczech. Drugi etap projektu, Nordlicht 2, będzie miał moc ok. 630 MW. Łączna zainstalowana moc całego klastra Nordlicht przekroczy 1,6 GW. Oczekuje się, iż roczna produkcja energii wyniesie około 6 TWh.
BASF z długoterminowym dostępem do energii z wiatru
W ramach dalszej współpracy Vattenfall odkupi od BASF udziały w projekcie Nordlicht, które koncern chemiczny nabył w 2024 roku. Jednocześnie BASF zagwarantował sobie długoterminowy dostęp do energii odnawialnej z tej farmy.
Zabezpieczona w ten sposób energia będzie wykorzystywana do produkcji chemicznej w europejskich zakładach BASF. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącego zapotrzebowania przemysłu na alternatywne źródła energii.
Redukcja emisji CO₂ dzięki nowoczesnym technologiom
Zrównoważony rozwój to jeden z kluczowych celów Vattenfall. Dlatego przy budowie farm Nordlicht 1 i 2 zostaną wykorzystane turbiny wiatrowe z wieżami częściowo wykonanymi ze stali niskoemisyjnej. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na zmniejszenie śladu węglowego wież o 16%.
Vattenfall podpisał warunkową umowę z firmą Vestas na dostawę i instalację 112 turbin V236-15.0 MW. Stal użyta do ich produkcji będzie miała intensywność emisji CO₂ wynoszącą 0,9 tony na tonę stali, w porównaniu do standardowych 2,6 tony.
Projekt zależny od pozwoleń administracyjnych
Choć decyzja inwestycyjna dla Nordlicht 1 została już podjęta, realizacja Nordlicht 2 zależy jeszcze od uzyskania niezbędnych zezwoleń. Mimo to Vattenfall deklaruje pełną gotowość do współpracy z partnerami i dalszego wdrażania projektu.
Jak podkreśla Helene Biström, szefowa działu energetyki wiatrowej w Vattenfall:
„Nordlicht offshore wind cluster to istotny krok w kierunku odejścia od paliw kopalnych. Przyspiesza transformację energetyczną Niemiec i wspiera dekarbonizację przemysłu. Zapewni czystą, niezawodną energię, jednocześnie napędzając innowacje i zrównoważony rozwój w sektorze”.
Źródło: Vattenfall (komunikat prasowy), oprac. własne.