Kwestią, która wymaga wyjątkowej uwagi, jest uziemienie instalacji fotowoltaicznej. To bowiem element zapewniający bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Chroni przed pożarem instalacji oraz budynku, na którym panele fotowoltaiczne się znajdują. Poniżej przedstawiamy powody, dla których instalacja powinna zostać uziemiona.
Dlaczego uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest konieczne?
Celem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana promieni słonecznych na energię elektryczną. Urządzenia elektryczne, które są częścią fotowoltaiki wymagają zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Cała instalacja powinna zostać w odpowiedni sposób uziemiona, aby wykluczyć ryzyko porażenia prądem. Musi być bezpieczna dla użytkowników i nie może powodować ryzyka pożaru. Celem uziemienia instalacji fotowoltaicznej jest:
- wykluczenie powstawania wysokiego napięcia elektrostatycznego;
- zabezpieczenie przed wyładowaniami atmosferycznymi, które następują w trakcie burzy;
- ochrona przed powstaniem pożaru;
- zabezpieczenie przed przepięciami i powstaniem uszkodzeń w całej instalacji.
Uziemienie fotowoltaiki a burza
Największe zagrożenie dla instalacji fotowoltaicznej stanowi piorun, czyli wyładowanie elektrostatyczne o bardzo dużej mocy. Może bowiem grozić wybuchem lub pożarem fotowoltaiki, a także porażeniem osób oraz zniszczeniem całej instalacji fotowoltaicznej. Niebezpieczeństwo może nieść także fala elektromagnetyczna pojawiająca się w czasie wyładowania. To zjawisko jest w stanie doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych wewnątrz domu.
Jak wygląda uziemienie instalacji fotowoltaicznej
Uziemienie fotowoltaiki składa się z:
- uziemienia wewnętrznego, którego celem jest wyrównanie potencjałów instalacji fotowoltaicznej, co zapobiega przepięciom.
- uziemienia zewnętrznego, czyli instalacji odgromowej, której celem jest zabezpieczenie instalacji przed przepięciami związanymi z wyładowaniami atmosferycznymi.
W przypadku budynków, które nie mają zewnętrznej instalacji odgromowej, konieczne będzie stworzenie uziemienia wewnętrznego. o ile budynek ma własne uziemienie zewnętrzne, to fotowoltaika powinna zostać zamontowana jak najbliżej niego (nie dalej niż 0,5 metra). W takiej sytuacji konieczne jest też zainstalowanie uziemienia wewnętrznego.
Czy uziemienie instalacji fotowoltaicznej zawsze jest konieczne?
Decyzja o uziemieniu instalacji fotowoltaicznej powinna być związana z oceną ryzyka strat. Jeżeli instalacja może stanowić zagrożenie życia, grozi wysokimi stratami materialnymi lub uszkodzeniem dziedzictwa kulturowego, to konieczne będzie jej uziemienie. Podobnie jest w przypadku zwiększonego ryzyka wyładowań atmosferycznych uderzających w budynek, na którym znajduje się instalacja. Fotowoltaika jest chroniona przed uderzeniami piorunów przez szereg zwodów pionowych i poziomych. Układ tych zwodów jest zależny od konstrukcji budynku, ale dzięki nim instalacja znajduje się wewnątrz strefy ochronnej.
Z czym może się wiązać brak takiej ochrony lub złe uziemienie fotowoltaiki?
Źle uziemiona instalacja fotowoltaiczna lub całkowity jej brak może grozić wystąpieniem pożaru albo wybuchu. Przepięcia związane z wyładowaniami atmosferycznymi mogą również być zagrożeniem dla urządzeń systemu fotowoltaicznego, szczególnie dla falownika i samych paneli fotowoltaicznych. Należy pamiętać, iż uziemienie fotowoltaiki czasem jest wymagane przez ubezpieczyciela. Jeżeli instalacja nie została uziemiona, najprawdopodobniej składka ubezpieczeniowa wzrośnie. Zdarza się nawet, iż w wyniku braku uziemienia ubezpieczyciel może odmówić objęcia instalacji ubezpieczeniem.
Uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest cenne ze względów bezpieczeństwa, ale także z uwagi na inne kwestie, jak np. ubezpieczenie. Przed zbudowaniem instalacji warto zasięgnąć rady specjalistów. Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy!