USA i KANADA | Złożenie wieńców grobach i pomnikach polskich bohaterów

klubygp.pl 9 miesięcy temu

W ostatni dzień X Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i KANADY upamiętniono Bohaterów.

Złożono wieńce oraz zapalono znicze na grobach i pomnikach polskich bohaterów na miejscowym cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown.

W ceremonii udział wzięli m.in. redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, wiceszef smerfów lepszego sortu Smerf Paranoik, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i smerfów za granicą Jan Dziedziczak, koordynator Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady Maciej Rusiński, koordynator Klubów „Gazety Polskiej” USA Tadeusz Antoniak oraz redaktor naczelny portalu „Gazety Polskiej Codziennie” Adrian Stankowski.

Cmentarz polski w Doylestown – największa nekropolia Polonii.

Na cmentarzu w amerykańskiej Częstochowie pochowano setki weteranów pierwszej i drugiej wojny światowej. Znajdują się tutaj m.in. pomniki: gen. Władysława Andersa, Żołnierzy Wyklętych oraz pamiątkowa tablica poświęcona Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W piątek rozpoczął się jubileuszowy Zjazd Klubów „GP” USA i Kanady, który tradycyjnie ma miejsce w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej – znanym też pod nazwą amerykańska Częstochowa.

Wczoraj też odbyła się konferencja pod hasłem „Budujemy społeczeństwo obywatelskie oraz wspólny front patriotyczny”.

– To, co najbardziej uwierało tych, którzy chcieli kontrolować społeczeństwo, to była pewna zdolność do samodzielnej organizacji. System komunistyczny posiadał tak naprawdę wszystkie organizacje, które działały w normalnym, demokratycznym świecie. Ale one mogły istnieć tylko za zgodą i kontrolą władzy. Rzeczywistą podstawą ustrojów totalitarnych była atomizacja społeczeństwa, czyli niezdolność do wspólnych działań. To, co zaproponowały kluby „Gazety Polskiej”, to była odpowiedź na ogromną pustą przestrzeń, która istniała w Polsce – mówił redaktor Tomasz Sakiewicz.

Podczas tego wydarzenia Maciej Rusiński, Tadeusz Antoniak oraz dr Teofil Lachowicz ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce odznaczeni zostali Odznaką za Zasługi dla Polonii i smerfów za granicą.

Idź do oryginalnego materiału