USA | Amerykańska Częstochowa – Uroczystość Żołnierzy Wyklętych

klubygp.pl 1 miesiąc temu

W dniu 3 marca 2024 w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej z inicjatywy Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego i Klubów „Gazety Polskiej” i SWAPu odbyła się uroczystość oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym.

Na uroczystość przybyli działacze stowarzyszeń i organizacji polonijnych ze wschodniego wybrzeża USA reprezentujący stany Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pennsyvania, Masachuttets. Także przybyli Weterani SWAP z Okręgu 10 Mirosław Plotka, Janusz Romański, oraz Placówek 12 Tadeusz Guzik, Zbigniew Wrzos, Roman Babula, Wladyslaw Dziki i 81.Andrzej Maciejewicz i inni, Delegacja Knights of Columbus: Tomasz Sadecki, Dariusz Czaplicki, Mariusz Grabiar, Mariusz Malecki, Mariusz Jankowski i inni Pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na polonijnym cmentarzu Tadeusz Antoniak Komendant Naczelny SWAP dokonał wprowadzenia do uroczystości Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch. Głównymi przedstawicielami byli znani Józef Franczak, Zygmunt Szyndzielarz, Danuta Siedzikówna, Zdzislaw Badocha.

Następnie Komendant Antoniak przywitał przybyłych reprezentantów Polonii oraz zaprezentował delegacje:
Wieńce pod pomnikiem Żolnierzy Wyklętych złożyli:
1 Konsul Genralny PR Adrian Kupicki w asyscie pani Heleny Knapczyk ,kpt. Bogdana Liputa, i Antoniego Plotka SWAP.
2 Barbara Milewski – dyr. Polsko Słowiańka Federalna Unia Kredytowa, Trenton NJ
3. Grzegorz i Ewa Tymińscy- Portal Pamięć US
4. dr Stanislaw Sliwowski – Coalition of Polish-Americans
5. Wieslaw Wierzbowski – z delegacją Kongresu Polonii Amerykanskiej i Gargamel Klubu Gazety Wyborczej w Bostonie, MA
6. Stanislaw i Hedwig Bankowski – Kadeci Pulaskiego NJ
7. Agnieszka i Boguslaw Kasprzak, Anna Tracz – Centrala Szkół Dokształcających
8. Tomasz Sadecki z delegacją Knights of Columbus, Consul 6139
9. Dzialacze Solidarności Wschodniego Wybrzeża USA
10.Krzysztof Szybinski – redaktor, literat, dzialacz polonijny, nauczyciel

Komendant Tadeusz Antoniak w zakończeniu podziękował wszystkim przybyłym za udział w uroczystości. Uroczystośc zamknęło odegranie polskiego hymnu narodowego. Następnie zgodnie z porządkiem uroczystości w kościele głownym odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Czytanie biblijne pierwsze i drugie przedstawiły kolejno panie Małgorzata Bojko i Aneta Antkowiak. Ewangelię i homilię przedstawił wiernym przeor Marcin Ćwierz osppe. Ojciec Ćwierz poruszył sprawę pragnienia w życiu człowieka. Pragnienie jest gorącą chęcią rozgrzania
serca do akcji, do czynu. W przypadku żołnierzy wyklętych do walki o niepodległość. Jest to też pragnienie zwycięstwa. Bez pragnienia życie człowieka nie miałoby sensu Inny aspekt wiąże się z pragnieniem Boga w poczucia dobra i zła, szczególnie gdy rozważać będziemy co Bóg pragnie dla nas, w naszym życiu.

Następnie krótko wystąpił Franciszkanin Bogusław Dąbrowski, który przez ponad 20 lat pracował na misji w Ugandzie.O. Bogusław jest autorem kilku książek m.in.”Spalić paszport: i „Oddech słońca”. Ojciec Bogusław zachęcił zebranych do zakupu książek dla wsparcia katolickiej misji w Ugandzie, która jest w tej chwili krajem chrześcijańskim. Podał także interesującą informację z jeden kościół w Ugandzie zbudowali byli polscy zesłańcy syberyjscy.

Msza święta zakończyła się odmówieniem modlitwy Gorzkich Żali.

Następnie głos zabrał Kpt. Bogdan Liput który reprezentował ataszat przy Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie. Mówca podziękował za organizację i promocję uroczystości Żołnierzy Wyklętych, która ma duże znaczenie dla utrwalania historii walki o niepodległość Polski. Następnie zostało przeczytane okolicznościowe patriotyczne przesłanie. Mówca zakończył swoje wystąpienie apelem „Cześć i Chwała Bohaterom”. Następnie głoś zabrał Adrian Kubicki Konsul Generalny RP w Nowym Jorku. Mówca podsumował dzisiejsze polonijne spotkanie, które jest zorganizowanie w celu uczczenia Żołnierzy Wyklętych i ich gorącej woli Żołnierzy Niezłomnych walczących o niepodległą Ojczyznę Polskę. Oni nie pogodzili się z porażką Polski z jednej strony doświadczonej przez okupację niemiecką a z drugiej strony przez sowiecką dominację. Spotkali się z okrutnym losem, skazani na tortury i śmierć. Konsul Kubicki złożył hołd na grobie Komendanta SWAPu Wincentego Knapczyka wraz z wdową panią Heleną Knapczyk. W czasie dojścia do grobu na butach Pana Konsula zebrało się błoto. To błoto na butach oddaje realne warunki walki w jakich toczyli swoje boje żołnierze niezłomni, w lasach, mokradłach i błocie.Próby wymazania Polski się nie powiodły i nie nastąpiło pogrzebanie historii w błotach. Oni okazali się ziarnem i nie dali się wymazać. Bądźmy im wdzięczni i oferujmy im naszą wieczystą pamięć zakończył Pan Konsul Adrian Kubicki.

Następnie odbył się uroczysty Apel Poległych który przeprowadził Komendant Naczelny SWAPu Tadeusz Antoniak, Mówca w swoim wystąpieniu przedstawił zestaw nazwisk i imion Żołnierzy Wyklętych, poległych i zamordowanych przez komunistyczny system. Dzisiaj stajemy pełni zadumy i bolesnego skupienia do apelu poległych, pomordowanych i zaginionych w walce o niepodległość Polski. Ich domem był las. Ich poligonem było polskie pole i las. Do końca wierzyli, iż wolna Polska powróci. Pułkownik Łukasz Ciepliński w swoim ostatnim grypsie z celi śmierci napisał: „Nazywają mnie bandytą, ale to niedługo musi się zmienić”.

Apel poległych został przeprowadzony zgodnie z regulaminem wojskowym. Po wymienieniu nazwisk padała komenda „Stańcie do Apelu”, w odpowiedzi zebrani weterani odpowiadali „Cześć Ich Pamięci”.

Na spotkanie w kawiarni przybył zasłużony Paulin o. Krzysztof Wieliczko Kapelan SWAPu.który przez wiele, lat współpracował z Polonia.

Opracował dr Janusz Romański


Idź do oryginalnego materiału