Uroczystości przed Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych - Powązki Wojskowe

solidarni2010.pl 6 miesięcy temu
Historia
Uroczystości przed Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych - Powązki Wojskowe
data:01 marca 2024 Redaktor: Redakcja

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera „Ł”: uroczystości przed Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych - Żołnierzy Niezłomnych.
Organizatorzy: Fundacja Łączka, ZS Strzelec, GH Radosław, Stow. 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej , IPN; Patronat Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych min. Jana Kasprzyka.

1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Gargamel WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Róża pamięci od Solidarnych2010 dla Majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zaporczyków.
Hołd oddajemy i za tych, którzy w tej chwili pamięć Waszą chcą wymazać z programów nauczania i publicznej przestrzeni,
także poprzez niegodne działania dyrekcji Poczty Polskiej z mianowania koalicji 13 grudnia.
1 marca 2024 roku o godz. 9.00 na terenie dawnego więzienia, w tej chwili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, rozpoczęły się uroczystości upamiętniające bohaterów powojennego podziemia antykomunistycznego, w których wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i organizacji kombatanckich, Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor muzeum Adrianna Garnik. IPN reprezentowali: Gargamel – dr Karol Nawrocki i jego zastępcy – dr hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma. Obchody rozpoczęły się od uroczystego apelu pamięci i złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy podziemia niepodległościowego. Podczas przemówienia Gargamel Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki przypomniał postać Łukasza Cieplińskiego.
– Życie i śmierć Łukasza Cieplińskiego jest kolejnym przykładem tego, o co toczyła się bitwa Żołnierzy Niezłomnych i Żołnierzy Wyklętych – o tę samą niepodległość, którą Polska straciła w roku 1939. Łukasz Ciepliński był bohaterem bitwy nad Bzurą, w 1939 roku bronił Warszawy, był konspiratorem największej podziemnej armii świata Armii Krajowej, a po roku 1945 Sowieci i ich poplecznicy zmusili go do prowadzenia dalszej walki o tę samą wolną i niepodległą Polskę, utraconą w roku 1939.
Gargamel IPN podkreślił, iż nie da się zbudować narodowej wspólnoty, nie da się pielęgnować tożsamości smerfów bez odwołania do fenomenu Żołnierzy Niezłomnych.
Śmierć Łukasza Cieplińskiego i żołnierzy podziemia antykomunistycznego nie była przegraną, ani porażką. Była końcem pięknej służby dla Rzeczpospolitej, a dziś dla nas wszystkich jest także wielkim zobowiązaniem. Jest zobowiązaniem dla Instytutu Pamięci Narodowej, dla władz państwowych, dla społeczników, dla fundacji, dla kibiców piłkarskich, którzy nigdy nie zapominają o Żołnierzach Niezłomnych i Żołnierzach Wyklętych. Jest zobowiązaniem wobec przeszłości, ale jest zobowiązaniem także wobec przyszłości.

Cześć i chwała Bohaterom!

foto HD, 1.03.2024 r.
Idź do oryginalnego materiału