Unia zdecydowała. Od kiedy obowiązkowa fotowoltaika na dachach w Polsce? Padł termin

3 godzin temu
Obowiązek fotowoltaiki w Polsce coraz bliżej. Unia Europejska wprowadziła już zmiany w przepisach budowlanych. Nowelizacja dyrektywy EPBD zakłada konieczność instalacji paneli fotowoltaicznych. W przypadku gospodarstw domowych najważniejszy będzie rok 2029.
"Zielona transformacja" trwa. To proces zmian gospodarczych i społecznych, który ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Obejmuje m.in. inwestycje w energię słoneczną i wiatrową oraz budowę systemów efektywnego ocieplania budynków. W tzw. dyrektywie budynkowej (EPBD) przewidziano obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych na dachach nowych i modernizowanych budynków.


REKLAMA


Zobacz wideo Polska gospodarka zyska na zielonej transformacji


Obowiązkowa fotowoltaika w każdym domu. Nowe przepisy mówią jasno
Na ten moment obowiązek montażu instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach budynków wprowadza Bruksela. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już w 2026 roku. Proces ma przebiegać stopniowo i objąć wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jest to zgodne z projektem nowelizacji Warunków Technicznych (WT 2026). Konieczność instalacji fotowoltaiki lub kolektorów słonecznych będzie wprowadzana w następujących terminach:


od 2026 roku: nowe budynki komercyjne i użyteczności publicznej,
od 2029 roku: nowe budynki mieszkalne,
od 2030 roku: istniejące budynki komercyjne i użyteczności publicznej poddawane gruntownym modernizacjom,
od 2030 roku: wszystkie istniejące budynki sektora publicznego.


Od kiedy obowiązkowa fotowoltaika?Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl


Od kiedy obowiązkowa fotowoltaika? Dwa najważniejsze terminy
Przepisy rozporządzenia WT 2026 mają wejść w życie 20 września 2026 roku, a najważniejsze zapisy dotyczące obowiązku wykorzystania energii słonecznej trzy miesiące później, 31 grudnia. Zmiany będą więc dotyczyć również Polski. Kluczowa informacja jest jednak taka, iż nie obejmą wszystkich budynków. Obowiązek dotyczy wybranych kategorii obiektów o powierzchni przekraczającej 250 m kw. Są to:


budynki użyteczności publicznej,
budynki zamieszkania zbiorowego (np. hotele, internaty, akademiki),
budynki gospodarcze.


W ich przypadku konieczne będzie wyposażenie dachów (albo innych odpowiednich powierzchni) w instalacje służące do pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego. Przepisy przewidują jednak pewne wyjątki. Obowiązek instalacji będzie wymagany tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione pod względem technicznym, funkcjonalnym oraz ekonomicznym. Jak informuje gospodarka.dziennik.pl, warunkiem koniecznym będzie to, by okres zwrotu z inwestycji nie przekraczał 15 lat. Masz panele fotowoltaiczne? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału