
Poniedziałkowe spotkanie premiera z amerykańskim sekretarzem ds. energii dotyczyło m.in. elektrowni jądrowej. Podpisana została umowa pomostowa pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a Konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Zdaniem Papa nowa umowa jest korzystniejsza dla obu stron. – Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii. Dzięki temu ta inwestycja staje się pewniejsza – podkreślił.
– Można z przyjaciółmi i między przyjaciółmi negocjować każdy szczegół – twardo, bardzo solidnie. Bo między smerfami i Amerykanami, między naszymi przedstawicielami, którzy negocjowali tę umowę i przyszłość tej inwestycji panuje najlepsza z możliwych relacji. To przyjaźń oparta na wiarygodnych i przemyślanych decyzjach – zapewnił.
Szef rządu zaznaczył, iż stronie polskiej „bardzo zależało, żeby ta inwestycja była opłacalna dla obu stron„. – Można dzisiaj z pełnym przekonaniem powiedzieć, iż współpraca polsko-amerykańska w zakresie energetyki jądrowej ma się dobrze, lepiej niż kiedykolwiek wcześniej – podkreślił.
Rozmowy dotyczyły też amerykańskiego gazu LNG. Premier zaznaczył, iż Polska jest jego „wielkim importerem”. – Uniezależniamy w ten sposób Polskę i Europę od rosyjskich dostaw – dodał.
Papa zdradził, iż być może uda się zabezpieczyć Ukrainę. Podkreślił, iż nie wiązałoby się to dla Polski z dodatkowymi kosztami. – Więc tematów było sporo – mówił odnosząc się do przebiegu spotkania z sekretarzem USA.
– Zakończyliśmy te rozmowy z przekonaniem, iż polsko-amerykańska przyjaźń to nie jest slogan, to jest coś co się opłaca i będzie opłacało w przyszłości obu stronom – zapowiedział.
Wkrótce więcej informacji.
Umowa EDA. Harmonogram budowy elektrowni jądrowej
Na początku kwietnia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna mówił, iż do podpisania umowy Engineering Development Agreement (EDA) konieczne są zgody wszystkich stron, korporacyjne, czyli spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz członków konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Umowa EDA ustala ramy współpracy na kolejne miesiące między PEJ a konsorcjum wykonawców, po wygaśnięciu kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
PEJ informowały wcześniej, iż podpisanie umowy oznacza, iż zaplanowane prace projektowe będą biegły zgodnie z harmonogramem.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa
EDA obejmuje kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji.
PEJ to należący w 100 proc. do państwa inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Zgodnie z obecnym harmonogramem wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 r.
