Udostępniają grunty i zgarniają choćby 150 tys. rocznie. Brzmi kusząco, ale nie każdy może zarobić

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. 4H4 PH/Shutterstock


Wydzierżawienie działki pod fotowoltaikę czy farmę wiatrową to dobry sposób na zarobek. Korzystają z tego nie tylko samorządy, ale także rolnicy, którzy na ten cel przeznaczają grunty o słabej jakości. Ile płacą za 1 hektar pod fotowoltaikę i farmy wiatrowe?
Jak wylicza Wyborcza.biz, w marcu 2024 roku w Polsce działało 1400 instalacji wiatrowych. To sporo, jednak większą popularnością cieszy się fotowoltaika. W pierwszym kwartale tego roku w Polsce działało 4870 instalacji fotowoltaicznych powyżej 50 kW. Coraz częściej poszukiwane są grunty pod dzierżawę, także u osób prywatnych.
REKLAMA


Zobacz wideo smerfy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"


Ile płacą za 1 hektar pod fotowoltaikę i farmy wiatrowe? Zysk może być spory
W 2024 roku kwoty, jakie można uzyskać za wydzierżawienie ziemi, wahają się między 15 a 22 tys. zł rocznie za każdy hektar. - Kluczowa jest odległość działki od sieci elektroenergetycznej, która wpływa na wycenę danej inwestycji i tym samym ofertę, którą można złożyć właścicielowi gruntu - podkreślił Robert Bocian z Projekt Solartechnik w rozmowie z portalem farmer.pl. Rocznie to choćby 100 do 150 tys. zł. Ile dokładnie można zarobić? - Tego typu dane są poufne i zależą od indywidualnych ustaleń między inwestorem a wydzierżawiającym - powiedziała Anna Kosińska z Res Global Investment w rozmowie z Wyborcza.biz.


Czy dzierżawa się opłaca? Nie każdy skorzysta. Sprawdź warunki
Nie każda działka może zostać wydzierżawiona. W przypadku fotowoltaiki powierzchnia musi wynosić co najmniej 1 ha, a szerokość co najmniej 50 m. Konieczny jest także dostęp do drogi publicznej i odpowiednie nasłonecznienie. W przypadku farmy wiatrowej kluczowa jest przede wszystkim odległość od budynków mieszkalnych i obszarów chronionych.
Farma wiatrowa firmy IKEA w Miechowie Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
To minimum 700 m od zabudowań. Ważna jest też odległość od linii energetycznych, zbiorników wodnych i dróg, w tym krajowych i powiatowych. Tu powierzchnia może być mniejsza, bo minimum pół hektara, ale zwykle nie przekracza 1 ha. Co ważne, pozostały teren może przez cały czas być wykorzystywany do celów rolniczych, jednak budowa farmy trwa choćby od 5 do 7 lat. Dopiero po pełnym uruchomieniu właściciel terenu otrzyma pełen czynsz za dzierżawę. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału