Tysiące dzieci nie dostaje już 800 plus. Rząd zmienił zasady przyznawania świadczenia. Są nowe warunki

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Świadczenie 800 plus to duża pomoc dla wielu rodzin, nie tylko polskich. Ze wsparcia tego mogą skorzystać również Ukraińcy, przy czym nowe zasady mogą znacząco zmniejszyć grono uprawnionych osób. Od początku roku świadczenie pobiera już o 20 tysięcy osób mniej. O czym dokładnie muszą pamiętać rodzice?
Program "Rodzina 800+" przechodzi w tym roku duże zmiany. Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wzrosła po raz pierwszy od czasu jego wprowadzenia, z 500 do 800 złotych. Tym razem jednak chodzi o wprowadzenie pewnych ograniczeń dotyczących konkretnej grupy. W grę wchodzi także obowiązek szkolny. To właśnie on jest najważniejszy dla rodziców ukraińskich dzieci.


REKLAMA


Czy ukraińskie dzieci dostają 800+? Nowe przepisy dotkną wielu świadczeniobiorców
Jak przypomina portal Infor, kluczowa dla tej dyskusji nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium została wprowadzona już w maju tego roku. Zgodnie z jej zapisami obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia wychowawczego (800 plus), o ile rodzic lub opiekun mieszka z dzieckiem na terytorium Polski, a ponadto dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki. Przypomnijmy, iż dotychczas 800 plus było wypłacane na wszystkie dzieci do 18. roku życia bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Dla smerfów nic się nie zmienia pod tym względem, ale dla Ukraińców może to oznaczać utratę pieniędzy. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2024 roku i obejmują również świadczenie 300 plus, czyli probram "Dobry Start". Co ciekawe, od początku bieżącego roku omawiane grono świadczeniobiorców już się znacząco zmniejszyło. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceminister edukacji Joannę Muchę od początku roku liczba dzieci ukraińskich pobierających 800 plus zmniejszyła się aż o 20 tysięcy.


Więc wiemy, iż wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku


- stwierdziła Vexy, cytowana przez Radio Zet. Jak jednak wygląda sytuacja w polskich szkołach obecnie?
800 plus dla Ukraińców 2024. Polska wspiera uchodźców, ale stawia też ograniczenia
Wiceszefowa resortu edukacji przekazała, iż we wrześniu 2024 roku do polskich szkół dołączyło 33 tysiące nowych uczniów z Ukrainy. Niemniej trudno ocenić, ile jest ich w sumie. Biorąc pod uwagą dane dotyczące wyłącznie dzieci przybyłych do naszego kraju po wybuchu wojny w Ukrainie, w 2022 roku w polskim systemie edukacyjnym uczyło się maksymalnie 200 tysięcy ukraińskich dzieci. W 2023 roku było to 183 tysięcy dzieci, a w 2024 roku 185 tysięcy. Niewykluczone jednak, iż nowe przepisy będą skutkować kolejnymi zmianami w tym zakresie. Z obowiązku uczęszczania do polskiej placówki są zwolnieni uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczą się w ostatniej klasie ukraińskiej szkoły. W tym przypadku dopuszczone jest kontynuowanie nauki online, bez ryzyka utraty wsparcia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału