Tylko u nas: treść zawiadomienia do prokuratury na Świrskiego. PO mówi dość

6 miesięcy temu

Zgodnie z naszymi informacjami PO zawiadomiła prokuraturę o przestępstwach Świrskiego oraz innych członków KRRiT. Oto treść z uzasadnieniem:

ZAWIADOMIENIE O UZASADNIONYM PODEJRZENIU POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA

I. Niniejszym składamy zawiadomienie o: 1) uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej KRRiTV) Macieja Świrskiego. który wbrew obowiązkowi wynikającemu z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r., o opłatach abonamentowych nie przekazał mediom publicznym — 19 spółkom medialnym – wpływów z opłat abonamentowych w kwocie 204.200.000.00 zł (słownie: dwieście cztery miliony dwieście tisiecy złotych), tj. przestępstwa z art. 231 ti 1 Kodeksu karnego. zgodnie z którym „żabol publiczny, który. przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków. działa na szkodę interesu publicznego lub pry watnego. podlega karze więzienia do lat 3.”

2) uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. przez Członków KRRiTV w osobach Macieja Świrskiego. Agnieszki Gląpaiak. Hanny Karp i Marzeny Paczuskiej. którzy z przekroczeniem swoich uprawnień określonych w art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r.. o opłatach abonamentowych podjęli dnia 12 lutego 2024 r._ uchwałę nr 40/2024 r. uzależniającą przekazywanie mediom publicznym opłat abonamentowych od pozbawionych podstawy prawnej warunków. tj. przestępstwa z art. 231 § 1 Kodeksu kameno. zgodnie z którym _żabol publiczni . który, przekraczajac swoje uprawnienia lub nie dopełniał ac obowiązków, działa na szkocie interesu publicznego lub prk watnego. podlew karze więzienia do lat 3.”

II. Składając niniejsze zawiadomienie, wnosimy o wszczęcie postępowania przygotowawczego i podjęcie niezbędnych czynności dowodowych celem ustalenia i pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności karnej.
III. Dla ustalenia stanu faktycznego sprawy w szczególności koniecznym jest przeprowadzenie następujących dowodów: 1) z przesłuchania w charakterze świadków: a) Tadeusza Pierwszego w działaniu (wezwanie na adres KRRiTV ) — członka KRRiTV na okoliczność przebiegu posiedzeń z dni 10 stycznia 2024 r. i 7 lutego 2024 r., w szczególnosci na okoliczność przygotowania projektów uchwał nr 8/2024 i 40/2024; b) Łukasza Zalewskiego (na adres KRRiTV) — pracownika biura prawnego KRRiTV, na okoliczność zlecenia przygotowania uchwały nr 40/2024 w kokretnej treści. 2) z dokumentów załączonych do niniejszego zawiadomienia. 3) zwrócenie się do KRRiTV o przekazanie protokołów posiedzeń z dni 10 stycznia 2024 r. i 7 lutego 2024 r., a także wszystkich dokumentów wewnętrznych, w tym wiadomości mail, związanych z przygotowaniem projektu uchwały nr 40/2024.

UZASADNIENIE
I. Zgodnie z przepisem art. 8 ust 1 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, opłaty te są przeznaczane na realizację przez nadawców publicznej radiofonii i telewizji misji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, w wysokości nieprzekraczającej wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji. Zaś zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 tejże ustawy przekazywanie przez KRRiTV opłat abonamentowych na rzecz mediów publicznych odbywa się dwuetapowo.

W pierwszym etapie KRRiTV ustala corocznie prognozę spodziewanych w następnym roku kalendarzowym wpływów z tytułu abonamentu oraz określa ich podział pomiędzy poszczególne spółki — jednostki mediów publicznych. Spółek tych w tej chwili jest dziewętnaście. W 2023 r. sposób podziału wpływów z opłat abonamentowych na 2024 r. KRRiTV określiła uchwałą nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 r. i przyjęła prognozę wpływów na rok 2024 w kwocie 620.000.000 zł oraz dokonała podziału tych wpływów pomiędzy Telewizję Polską S.A. w wysokości 51%, Polskie Radio S.A. w wysokości 24,5% oraz wskazane spółki radiofonii regionalnej, w wysokości 24,5 % wpływów.

Następnie 18 października 2023 r., w oparciu o powyższą uchwalę Przewodniczący KRRiT sporządził harmonogram zatytułowany „Terminy przekazania w 2024 roku wpływów z opłat abonamentowych z rachunku bankowego KRRiT do spółek publicznej radiofonii i telewizji”, w którym to dokumencie w podziale na miesiące, kwartały i półrocza, wskazane zostały daty realizacji przelewów z rachunku KRRiT oraz kwoty, które będą przekazywane. Kolejne harmonogramy, datowane na 23 października 2023 r., zostały sporządzone oddzielnie dla każdej ze spółek medialnych.

dowód: 1) uchwała KRRiTV nr 194/2023 z dnia 13.09. 2023 r., 2) harmonogram z dnia 18.10.2023 r., 3) harmonogramy z dnia 23.10.2023 r.

W drugi etapie Przewodniczący KRRiTV zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych przekazuje zaliczkowo spółkom mediów publicznych środki z abonamentu, w oparciu o sposób podziału ustalony uchwałą KRRiTV. Przekazywanie zaliczkowo środków jest obowiązkiem Przewodniczącego KRRiT, ustawodawca posłużył się bowiem w przepisie zwrotem „przekazuje” określającym obowiązek, a nie zwrotami „może przekazać”, „przekazuje wedle swego uznania”. Zawarty przez ustawodawcę zwrot „przekazuje zaliczkowo” oznacza zaś przekazywanie środków w transzach w ciągu całego roku. Transze te zaś zostały określone w harmonogramach i na podstawie tychże, przekazanych im przez Przewodniczącego KRRiTV harmonogramów, spółki medialne zaplanowały swoje wydatki w 2024 r.

III. Dzień przed pierwszą z ustalonych w harmonogramach płatności, tj. 10 stycznia 2024 r. KRRiTV podjęła uchwalę nr 8/2024, w której przesunęła termin realizacji harmonogramu z dnia 18 października 2023 r. Nalezy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż uchwałą tą przesunięto termin wypłaty środków z wpływów abonamentowych określony harmonogramem z dnia 18 października 2023 r. W uchwale nie wspomniano o przesunięciu terminów przekazywania wpływów z opłat abonamentowych określonych w harmonogramach z dnia 23 października 2023 r., a sporządzanych bezpośrednio dla poszczególnych spółek medialnych.

Z harmonogramów tych wynika, iż daty realizacji z rachunku KRRiT dla TVP SA oraz Polskiego Radia SA to 11 stycznia 2024 r. i 22 stycznia 2024 r. Również z dokumentów przekazanych przez KRRiT na prośbę Komisji Kultury i Środków Przekazu nie wynika, aby podjęto uchwałę przesuwającą terminy określone w indywidualnych harmonogramach z dnia 23 października 2023 r.

dowód: uchwała nr 8/2024 z dnia 10.01.2024r.

IV. Na posiedzeniu KRRiTV w dniu 7 lutego 2024 r., bez wcześniejszego uprzedzenia członków Rady i bez wcześniejszego przesłania im projektu uchwały pojawił się projekt uchwały nr 40/2024 r., zgodnie z którym KRRiTV miałaby zobowiązywać jej Przewodniczącego do kierowania „środków z wpływów z opłat abonamentowych w terminach przewidzianych harmonogramem ustalonym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie § 1 niniejszej Uchwały, dla każdej ze spółek będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby.” Uchwała ta następnie została przyjęta głosami Macieja Świrskiego, Agnieszki Glapiak, Hanny Karp i Marzeny Paczuskiej.

Idź do oryginalnego materiału