Tu jest najbardziej trujące powietrze w Polsce

3 godzin temu

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Według raportu na czele listy miast o najbardziej trującym powietrzu znajdują się Nowy Targ oraz Nowa Ruda. To właśnie te miejscowości odnotowują najwyższe stężenia pyłów PM10 i PM2.5, które są głównymi składnikami smogu. Pyły te mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie, powodując choroby układu oddechowego i krążenia, a także zwiększając ryzyko nowotworów. Szczególnie niebezpieczny jest benzo(a)piren, rakotwórcza substancja, której stężenie w Polsce znacznie przekracza dopuszczalne normy europejskie.

Problem na Śląsku i w Małopolsce

Wysokie stężenia zanieczyszczeń odnotowuje się również w miastach na Śląsku i w Małopolsce. Miasta takie jak Rybnik, Żywiec czy Pszczyna co roku trafiają na listę najbardziej zanieczyszczonych miejsc w kraju. Zanieczyszczenie powietrza w tych regionach wynika przede wszystkim z emisji spalin z domowych pieców opalanych węglem i drewnem. w okresie grzewczym smog staje się tu szczególnie uciążliwy, wpływając negatywnie na zdrowie mieszkańców oraz jakość życia.

Skąd ten problem?

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są tzw. „kopciuchy” – przestarzałe piece na paliwa stałe, które emitują duże ilości szkodliwych substancji. Mimo prowadzonych programów wymiany starych pieców, tempo tych działań jest zbyt wolne, aby przynieść znaczące rezultaty. Władze lokalne i samorządy podejmują działania w ramach walki z problemem, jednak eksperci podkreślają, iż niezbędne są bardziej radykalne kroki, takie jak całkowity zakaz używania nieekologicznych źródeł ciepła oraz większa kontrola nad jakością spalanych materiałów.

Konieczne zmiany

Zanieczyszczone powietrze stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia smerfów. Zdaniem specjalistów, najważniejsze jest przyspieszenie działań związanych z wymianą pieców oraz wprowadzenie bardziej restrykcyjnych norm dotyczących jakości paliw. Tylko w ten sposób można zmniejszyć poziom zanieczyszczeń i poprawić jakość życia mieszkańców najbardziej dotkniętych smogiem regionów.

Pomimo rosnącej świadomości problemu, wciąż potrzeba większej mobilizacji zarówno władz, jak i mieszkańców, aby realnie poprawić jakość powietrza w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału