Trzy kroki do… pozwolenia na przebudowę rowu w ramach specustawy drogowej

2 tygodni temu
Zdjęcie: pozwolenia na przebudowę rowu


Występując o zgodę wodnoprawną na przebudowę, odbudowę lub wykonanie rowu, należy zastanowić się, co tak naprawdę planujemy wykonać na urządzeniu wodnym i jakich pozwoleń w związku z tym potrzebujemy. W przypadku zgody pozyskiwanej w ramach „specustawy” drogowej sytuacja jest analogiczna, inne będą tylko terminy.

Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia

Jeżeli planujesz wykonanie lub odbudowę, rozbudowę, przebudowę, rozbiórkę lub likwidację rowu, musisz uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Definicja urządzenia wodnego jest dość szeroka i obejmuje urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z nich, w tym kanały i rowy. Rów jest zatem urządzeniem wodnym.

Zgodnie z ustawą Prawo wodne przepisy dotyczące wykonania urządzeń wodnych stosuje się do ich odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, rozbiórki lub likwidacji. Wszystkie te przypadki rozpatrywane mogą być w ramach tzw. „specustaw”.

Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego dla inwestycji realizowanej w oparciu o „specustawę drogową” to szczególny przypadek w zakresie procedury postepowania administracyjnego. Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U.2024.311 t.j.) w artykule 11d ust. 4 wskazuje termin uzyskania takiego pozwolenia. o ile realizacja inwestycji drogowej wymaga zgody wodnoprawnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie udziela jej w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku. Decyzja o pozwoleniu wodnoprawnym będzie dotyczyła konkretnego elementu inwestycji drogowej, w tym wypadku wykonania lub odbudowy, rozbudowy, przebudowy, rozbiórki lub likwidacji rowu. Pozwolenia wodnoprawnego udzielać będzie dyrektor zarządu zlewni.

Pamiętaj!
Nie dostaniesz pozwolenia wodnoprawnego na umocnienie rowu ziemnego płytami ażurowymi. Rowu się w tym wypadku nie umacnia, a przebudowuje i tego powinien dotyczyć wniosek.

Krok II. Niezbędne dokumenty

Zbierz niezbędne dokumenty i wystąp o pozwolenie wodnoprawne. Pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie uzyskasz we adekwatnej jednostce Wód Polskich – w najbliższym Zarządzie Zlewni.

Opłata za pozwolenie to 318,60 zł i wnoszona powinna być na konto Wód Polskich. o ile w jednej decyzji wydano kilka pozwoleń wodnoprawnych, które nie są tożsame rodzajowo, opłatę mnoży się przez liczbę tych pozwoleń.

Przykład: 1x przebudowa odcinka rowu + 1x likwidacja odcinka rowu = 2 x 318,60 zł, czyli łączna opłata 637,20 zł

Do wniosku o wydanie pozwolenia dołącz operat wodnoprawny, sporządzony pisemnie, w formie opisowej i graficznej, a także na informatycznym nośniku danych jako dokument tekstowy. Operat musi spełniać wymagania określone w art. 409 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo wodne, a część opisowa powinna być dostosowana do rodzaju działalności, której dotyczy pozwolenie wodnoprawne.

W przypadku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w ramach „specustawy” nie przedkładasz, wraz z operatem wodnoprawnym, wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzji o warunkach zabudowy

Pamiętaj!
Jeżeli chcesz uzyskać decyzję w ciągu 30 dni, we wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego zaznacz, iż działasz w oparciu o przepisy „specustawy”. Organ wydający nie jest jasnowidzem.

Operat oznacz datą jego wykonania. Ważne jest również dołączenie opisu przedsięwzięcia, który nie będzie zawierał określeń specjalistycznych.

Krok III. Roboty i eksploatacja

Możesz przystąpić do realizacji robót budowlanych z zachowaniem wszystkich pozostałych obowiązujących przepisów.

Pamiętaj!
Jeżeli rów posiada już umocnienia i planujesz je wyremontować, zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego – nie jest wówczas wymagane pozwolenie wodnoprawne.

Roboty wykraczające poza zakres remontu będą odbudową, rozbudową lub przebudową. Do nich zastosowanie mają przepisy o wykonaniu urządzeń wodnych, zatem będą wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Pobierz w pdf

Idź do oryginalnego materiału