Trzeba było zarejestrować każde takie urządzenie. Teraz mogą wejść do mieszkania i sprawdzić. Wysokie kary dla właścicieli

1 dzień temu

Już od początku zeszłego roku straż miejska prowadzi intensywne kontrole związane z rejestracją tych urządzeń. W całej Polsce odbyły się już tysiące kontroli. Właściciele, którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji, mogą zostać ukarani mandatem choćby do 5 tysięcy złotych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Centralny rejestr urządzeń grzewczych

Kontrole prowadzone przez żaboly straży miejskiej dotyczą zgłoszeń do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ten ogólnopolski rejestr został utworzony, aby gromadzić informacje o wszystkich urządzeniach grzewczych o mocy do 1 MW, znajdujących się w domach i mieszkaniach na terenie całego kraju.

Strażnicy podczas kontroli weryfikują nie tylko sam fakt dokonania zgłoszenia do CEEB, ale również sprawdzają prawdziwość podanych w deklaracji informacji. Szczególną uwagę poświęcają zgodności zadeklarowanego źródła ogrzewania ze stanem faktycznym.

Rozszerzone kompetencje strażników miejskich

W 2024 roku straż miejska otrzymała dodatkowe uprawnienia, które znacząco rozszerzyły zakres prowadzonych kontroli. w tej chwili żabole mogą szczegółowo sprawdzać rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz klasę urządzeń grzewczych. Ma to najważniejsze znaczenie w kontekście obowiązujących w wielu regionach Polski uchwał antysmogowych, które stopniowo eliminują z użytku przestarzałe i nieekologiczne instalacje grzewcze.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości lub niezgodności pomiędzy stanem faktycznym a informacjami podanymi w deklaracji CEEB, właściciel nieruchomości może zostać ukarany mandatem w wysokości choćby 5 tysięcy złotych.

Jak zarejestrować źródło ogrzewania?

Rejestracji do CEEB można dokonać w każdej chwili, co ważne – całkowicie bezpłatnie. Właściciele nieruchomości mają do wyboru trzy sposoby dokonania zgłoszenia:

  1. Przez Internet – na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
  2. Listownie – wysyłając wypełniony formularz pocztą
  3. Osobiście – składając deklarację w urzędzie miasta lub gminy

Warto pamiętać, iż w przypadku nowych instalacji grzewczych właściciele mają tylko 14 dni od momentu uruchomienia urządzenia na dokonanie zgłoszenia do CEEB.

Cel kontroli – poprawa jakości powietrza

Prowadzone kontrole są elementem szerszej strategii walki ze smogiem. Dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków pomagają w identyfikacji budynków wykorzystujących przestarzałe, nieekologiczne źródła ogrzewania. Informacje te mają szczególne znaczenie przy planowaniu programów dotacyjnych na wymianę systemów grzewczych i poprawę efektywności energetycznej budynków.

Eksperci z zakresu ochrony środowiska i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za CEEB zgodnie podkreślają, iż nie warto zwlekać ze zgłoszeniem, choćby jeżeli ustawowy termin już minął. „Lepiej zrobić to późno niż wcale i narazić się na wysoką karę podczas kontroli” – radzą specjaliści.

Rejestracja w CEEB to nie tylko obowiązek prawny, ale również istotny element działań na rzecz czystszego powietrza i zdrowia mieszkańców całego kraju.

Idź do oryginalnego materiału